Spóźnione wyznania – John Boyne

„Spóźnione wyznania” to piękna opowieść.

Opowieść z trudnym tematem w tle. Tematem, który do dziś w wielu kręgach jest Tabu, jest powodem potępienia, a w niektórych miejscach na świecie karany śmiercią.

Homoseksualizm w pierwszych dekadach XX wieku, na tle wydarzeń historycznych-wojny, w której główny bohater bierze czynny udział staje się dla niego przekleństwem, które skłania go do popełnienia czynu, którego żałuje do końca swych dni… Autor na kartach swej powieści przekonuje nas , iż miłość mężczyzny do mężczyzny może być równie wielka i nieszczęśliwa jak ta, heteroseksualna.

Jesteśmy również świadkami rozterek, buntu, jak i „ślepego zauroczenia” wojną. John Boyne kreuje zarówno postacie będące fanatykami wojny-przemocy, jak i tych, do których ideologia walki zbrojnej nie przemawia.

„Tchórzostwo” jest tu określeniem nad którym wiele razy się pochylamy, nie zawsze zgadzając się z decyzjami i opiniami, które w historii zapadają… Widzimy wręcz, iż to właśnie Tchórz w ostatecznym rozrachunku staje się Bohaterem… a domniemany Bohater nie zawsze zasługuje na to miano…

Powieść tę możemy rozpatrywać pod kątem wielu wartości, dlatego bardzo gorąco ją polecam!

Wydawnictwo: Znak

FullSizeRender_3

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s