Śmieć – Andy Mulligan

ganJak zwykle przed seansem filmowym postanowiłam przeczytać powieść na bazie której film powstał (o odwrotnej kolejności mowy nie ma!).

„Śmieć” to historia poruszająca, opisana z niesamowitym realizmem i detalami. To powieść której rzeczywistość tak bardzo odbiega od naszej, iż trudno ją sobie zobrazować.
Właśnie dlatego nie obejrzałam filmu, nie chciałam serwować swojej wyobraźni oczywistej „ściągawki”.

Mamy tutaj trzech głównych bohaterów, trzech małych chłopców, dla których praca na wysypisku śmieci, walka o byt i przetrwanie jest czymś codziennym i oczywistym. Jednocześnie życie nie stłamsiło w nich uczuć, emocji i wrażliwości charakterystycznych dla dzieci w ich wieku. To tzw bystrzaki, które sprytnie dążą do celu, biorąc się „za bary” z wszelkimi przeszkodami. Nie zważając na niebezpieczeństwo, ryzyko i zagrożenie własnego życia dążą do prawdy, sprawiedliwości i realizacji własnych marzeń.

Nie jest to jednak opowiadanie dla dzieci! O nie … Być może dla tych starszych, którym ciężko przebić się wyobraźnią poza granice „własnego świata”… Które są na tyle dorosłe, by z historii tej wyciągnąć naukę…

Ta powieść zasmuca, rodzi w człowieku bunt i złość, wszak ta rzeczywistość jednak „gdzieś tam” istnieje …
Mimo wszystko bohaterowie tej historii, ich postawa inspiruje i daje nadzieję, iż być może nadejdzie kiedyś to lepsze jutro …

Wydawnictwo: Replika

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s