Dom tajemnic – Lorena Martin D.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej opowieści…
Nie mogę też powiedzieć bym czekała na każdą wolną chwilę, by odkrywać kolejne losy bohaterów… Jest tutaj tajemnica, jest historia, są barwni bohaterowie, miłość, romans, czyli wszystko czego powieść potrzebuje, jednak
„czegoś brakuje”.

Autorka przybliża nam najważniejsze fakty historyczne okresu wojennego, skupiając się szczególnie na działaniach w Polsce.
Stara się odzwierciedlać te fakty jako obserwator, w pewnym momencie wręcz odniosłam wrażenie jakbym czytała szkolną historię w „pigułce”.
Wyraźnie daje się odczuć „żywe” zainteresowanie czy wręcz fascynację autorki dziejami wojennej Warszawy, jak i całej Polski.
Dla osoby, która ma troszkę większą znajomość historyczną ta pobieżność historyczna może być drażniąca, jednak staję po stronie autorki, gdyż zakładam, iż nie miała być to książka historyczna, a powieść z historycznym wątkiem.

Nie zmienia to faktu, iż jest to opowieść o wartościach ponadczasowych: miłości, tej upragnionej, jak i tej niespełnionej, przyjaźni i innych więziach międzyludzkich.
To historia o przewrotności losu, zagubieniu w życiu, decyzjach, które je kreują- tych najważniejszych, jak i tych pochopnych, jednak:
„życie ludzkie kształtują nie tylko decyzje, lecz także okazje, które przechodzą nam koło nosa /…/”.

Autorka stara się pokazać jak wojna wpływa na człowieka, jego instynkty i zachowanie, pokazuje do czego zdolny jest człowiek by przetrwać i chronić najbliższych.
Być może to „rozległość” wątków sprawia, iż można zapomnieć o tajemnicy, która w całej tej historii wymaga rozwiązania…

Wydawnictwo: Bukowy Las

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s