Niebezpieczne kłamstwa – Becca Fitzpatrick [Przedpremierowo!]

„Przez całe życie próbujemy uciekać przed własną przeszłością, ale nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy z nią nierozerwalnie związani i nigdy nie zdołamy się od niej uwolnić”

17- letnie Stella objęta zostaje programem ochrony świadków. W jednej chwili jej świat odwraca się do góry nogami. Brak kontaktu z rodziną i ukochanym chłopakiem, brak przyjaciół, zerwanie z dostatnim życiem nastolatki na rzecz życia w wiejskiej mieścinie
u obcej, emerytowanej policjantki, która na domiar złego wysyła ją do pracy, powoduje
u Stelli wyraźny bunt.

Powoli jednak obserwujemy jej przemianę. Z lekko buńczucznej, przepełnionej złością na swój los nastolatki zmienia się w dojrzałą dziewczynę, potrafiącą wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Niestety rysą na wizerunku nowej Stelli są kłamstwa, do których przyznania się brak jej odwagi.

Ciężko jednak czytelnikowi mieć je Stelli za złe. Mimo wyraźnej nienawiści do matki, dziewczyna stara się ją chronić. Jej bezwarunkowa miłość do niej oraz poczucie odrzucenia staje się dla niej źródłem nieustannych cierpień.

„Troska o drugą osobę to przejaw słabości. Jeśli zależy Ci na kimś, stajesz się podatny na ciosy. Masz coś do stracenia”.

Historia Stelli jest opowieścią o przebaczeniu. O jego mocy. Przebaczenie nie jest łatwą sztuką, można wybaczyć, jednak jak pokazują bohaterowie, zapomnieć nie jest już tak łatwo. Widzimy, iż wewnętrzne rozterki targają nie tylko Stellą. Problem ten dotyczy również Cheta, dźwigającego na swoich barkach ciężar swojej przeszłości oraz Carminy – jej opiekunki, która ogrom swej miłości przeznaczonej dla utraconej córki i zmarłego wnuka pokłada w Stelli.

„Przebaczenie wymaga czasu. To długi i niełatwy proces. A więc chyba lepiej rozpoczynać go powoli, niż w ogóle go zaniechać”.

„Niebezpieczne kłamstwa” to również historia o pięknej przyjaźni i miłości. Miłości dojrzałej, utraconej oraz tej nastoletniej, do której zrozumienia bohaterom dopiero przyjdzie dojrzeć.

„Strach i desperacja nie są jeszcze wystarczającymi powodami, by kogoś pokochać. Zrozumiałam, że prawdziwa miłość nie potrzebuje żadnego konkretnego powodu. Miłość to głęboka więź i pełne oddanie. Prawdziwa miłość powinna zapierać nam dech w piersiach i nigdy nie powinna zmuszać nas do postępowania wbrew sobie”.

Powieść Becki Fitzpatrick klasyfikowana jest jako powieść dla młodzieży. Rzeczywiście na pierwszym plan wysuwają się tu problemy Stelli i Cheta. Mamy tu również problemy moralne, które odczuwają nastolatkowie wkraczając w dorosłość. Jednak problemy te dotyczą nas wszystkich. Przewijają się i idą za nami przez całe życie, jeśli nie potrafimy stawić im czoła, jak czyni to bohaterka tej książki.

Bardzo polubiłam Stellę. Jej buntowniczy charakter, ironiczne poczucie humoru, styl bycia. To dziewczyna, która nie miała czasu na beztroskie dzieciństwo, życie jej nie rozpieszczało każąc dorosnąć przedwcześnie. Decyzje, które podejmuje są bardzo dojrzałe mimo jej nastoletniego, skorego do licznych błędów, przekornych i buntowniczych postaw wieku.

W powieści tej nie brakowało mi niczego. Przepełniona jest różnorakimi emocjami: miłość przeplata się z nienawiścią, złość z żalem, radość ze smutkiem, niebezpieczeństwo
z beztroską sielanką. Różnorodność wewnętrznych rozterek bohaterów, wartka akcja, nieskomplikowana narracja z bardzo dostępnym językiem powieści, sprawia, iż nie sposób oderwać się od stronic tej książki.
I choć nie należę do grupy docelowej dla której powieść została przeznaczona – wiek nastoletni mam już za sobą – z historią tą spędziłam pół nocy. Jedynie rozsądek kazał mi odłożyć ją przed świtem, by przespać się choć chwilę (jako nastolatka z pewnością rozsądek ten odłożyłabym na bok). 🙂

niebiezpieczne_klamstwa_boxempik

 

Data premiery: 18 maja 2016

Za  możliwość zapoznania się z powieścią przed premierą bardzo dziękuję Wydawnictwu Otwarte

 

Jedna uwaga do wpisu “Niebezpieczne kłamstwa – Becca Fitzpatrick [Przedpremierowo!]

  1. Bardzo się cieszę, że książka jest tak dobra 😀 Mam nadzieję, że rzeczywiście taka będzie, bo u mnie na blogu można ją wygrać, ale sama też się w nią zaopatrzę 😀

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s