Kącik rodzinny #3 – O króliku, który chce zasnąć

„O króliku, który chce zasnąć” – Carl-Johan Forssén Ehrlin

W ramach 3 odsłony kącika rodzinnego opowiem Wam o książce, którą przed paroma dniami odkryłam. A w zasadzie odkryła ją moja mama, której rzut okiem na okładkę książeczki wystarczył, by pomyślała o swej 5-letniej wnuczce, która to nie raz niemal kładła spać swych rodziców (czyt. mnie i męża mego…), sama pełna werwy i chęci do zabaw mimo baaardzo późnej godziny… I tak właśnie historia „O króliku, który chce zasnąć” znalazła się u mnie i w tym samym dniu została wdrożona w życie. 🙂

Musiałam jednak postawić asertywnie (a u mnie z tym nie najlepiej) na swoim i odmówić oglądania obrazków. Niestety wiem, iż powoduje to dyskusje w trakcie czytania i dziecko niepotrzebnie się rozbudza. Także obrazki zostawiłyśmy sobie na poranek następnego dnia (o dziwo bez protestów).

Na pierwszych stronach zostały zawarte wskazówki dla rodziców w jaki sposób książeczkę najlepiej czytać. Tekst pogrubiony, kursywa oznaczają określoną tonację lub mocniejszy akcent. Przy niektórych fragmentach czytający proszony jest również o wykonywanie czynności takich jak ziewanie.

Już po pierwszych linijkach tekstu musiałam się powstrzymywać, by się nie roześmiać. Poczułam się niczym Schultz prowadzący swój autogenny trening, który to czasami w ciąży sobie uskuteczniałam. Niczym hipnotyzer, który zamiast wahadełka ma książkę…

W tekście co rusz przewija się słowo sen w różnych odmianach: spać, usnąć, zasnąć, śpiący, znużony…

IMG_7456

Córcia szybciutko się wyciszyła, i z uwagą słuchała o króliku Romku, który nie może usnąć. Przewijając drugą stronę bajki już słodko spała. Mało brakowało a dołączyłabym do niej. Mąż mój natomiast, jestem pewna, iż zasnąłby po pierwszym akapicie:

„Opowiem ci teraz historię, od której być może zachce ci się spać, już.
Niektórzy zasypiają od razu, a inni muszą trochę poczekać, zanim odpłyną do krainy snu, [ziewanie], [imię]. Ciekawe, czy akurat tobie najłatwiej będzie usnąć teraz, czy przed zakończeniem opowieści…”

Książeczka u nas się sprawdziła w 100%, ciekawe czy kiedyś dotrwamy do końca opowieści i dowiemy się czy w końcu Romek zasnął? 🙂

IMG_7454

IMG_7455

O książce od wydawcy:

„O króliku, który chce zasnąć. Dla rodziców, których dzieci nie chcą spać” należy do innowacyjnych i przełomowych książeczek dla dzieci, wykorzystujących złożone techniki psychologiczne i tak przygotowanych, że pomagają dziecku się odprężyć. Dzięki nim zasypia ono szybciej i spokojniej śpi, a poprawa następuje z każdym dniem. Ta opowiastka dociera do podświadomości dziecka – podświadomie odbiera ono sugestię, że należy spać. „O króliku, który chce zasnąć” działa idealnie zarówno w odniesieniu do drzemek w ciągu dnia, jak i wypoczynku nocnego.

W tej książeczce poznacie Królika Rogera, który nie może  zasnąć, choć jest bardzo zmęczony. W końcu mama wyrusza z nim do Wujka Ziewaka, w nadziei, że on im pomoże. Po drodze spotykają Śpiącego Ślimaka i mądrą Sowę Wielkooką, która daje im dobrą radę, jak zasnąć szybciej. Roger jest coraz bardziej zmęczony, ale idzie wraz z mamą dalej. Wujek Ziewak obsypuje Rogera magicznym proszkiem usypiającym. Królik, jeszcze bardziej zmęczony, zasypia i śpi  całą noc mocnym snem.

Wydawnictwo: Sonia Draga

Tytuł: O króliku, który chce zasnąć
Tytuł oryginału: The Rabbit who wants to fall asleep – a new way of getting children to sleep
Tłumaczenie: Ewa Borówka
Autor: Forssén Ehrlin Carl-Johan
ISBN 978-83-7999-654-4
Liczba stron: 28
Format: 210 x 297
Oprawa: twarda
Premiera: 25 listopada 2015

 

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s