[Recenzja patronacka!] ,,Szuja” – Krzysztof Tyszkiewicz

Z przyjemnością informuję, iż blog Miłość od czytania objął patronatem medialnym debiutancką powieść Krzysztofa Tyszkiewicza  pt. ,,Szuja”. Książka już w styczniu ukaże się na rynku nakładem Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro.

okladka-logo

Od wydawcy:
Lektura tej książki, to jak przejażdżka bardzo dobrym autem po amerykańskich szosach. Szybka i przyjemna. Zaskakująca błyskawicznymi zwrotami akcji i nietuzinkowym zakończeniem. Znakomicie zawiązana intryga, ciekawe naszkicowane postacie, lekkie pióro autora, to niewątpliwie nie jedyne zalety powieści. Doskonały kryminał do przeczytania jednym tchem.

Brzmi intrygująco? Zapraszam na recenzję:

img_0333Vince, młody, bogaty biznesmen, właściciel agencji modeli popada w tarapaty. Ogromny dług zmusza go do odnowienia kontaktów z przyjacielem – emerytowanym gangsterem, przed którym mafijny światek nie ma tajemnic.
W zamian za pomoc musi mu jednak wyświadczyć pewną przysługę…

Jack najlepszy przyjaciel Vince’a kończy właśnie roczną „odsiadkę” w zakładzie psychiatrycznym, do którego trafił po starcie ukochanej.
W tym trudnym powrocie do rzeczywistości to właśnie Vince jest dla niego największym oparciem. Czy jednak na pewno?

Debiutancka powieść Krzysztofa Tyszkiewicza to napisana z rozmachem już od pierwszej strony historia, wsysająca czytelnika swym dynamizmem..
Wartka akcja nie pozostawia chwili na zaczerpnięcie oddechu – o nudzie nie ma mowy!

Ciekawym jest fakt, iż autor miejsce akcji umieścił w USA. Bohaterowie są Amerykanami, co nie znaczy jednak, iż nie znalazło się również miejsca na akcent polski.
Nie jest to jednak zabieg popularny wśród naszych rodzimych pisarzy, którzy przyzwyczaili nas do osadzania swych historii w Polsce właśnie, nadając swym bohaterom również polskie rodowody. Absolutnie nie jest to zarzut z mojej strony. Ot ciekawostka. Manewr, który autorowi ,,Szui” wyszedł perfekcyjnie, gdyż jego bohaterowie są niczym wyciągnięci z amerykańskiego filmu sensacyjnego. Cała historia przypomina swą akcją produkcje zza oceanu – i to dobre produkcje!
Z pewnością ,,Szuja” nie jest powieścią przewidywalną, mając już sporą część książki za sobą, nadal zastanawiałam się w jaki sposób autor postanowił zapętlić losy dwojga przyjaciół.
Miałam swoje podejrzenia, jednak nie były one tak oczywiste, iż uwierały swą prostotą rozwiązania, jak to czasami bywa… Autor utrudnia nam rozwikłanie zagadki posuwając się do posunięć, w związku z którymi zaczynamy wręcz zadawać sobie pytanie, na ile wytwory wyobraźni bohatera są prawdziwe, czy jego wersja zdarzeń jest autentyczna, a może to jednak czysta fikcja?

,,[…] Ludzki mózg to potężna fabryka fantazji. Rzeczywistość jest każdemu dobrze znana i jeśli nie mamy takiej możliwości, to jej nie zmienimy. A fantazja? Chyba nikt nie zna jej granic. Każdy jest w  stanie stworzyć sobie bajkę, w której będzie najszczęśliwszym człowiekiem na świecie […]”.

Czytelnik powoli domyśla się, iż coś jest nie tak, karty jednak odkrywane są sukcesywnie, do samego końca pozostawiając w czytającym nutę niepewności…
Całość pięknie przemyślana, świetne kreacje bohaterów, czytając obrazy przesuwały mi jak żywe przed oczami. A samo zakończenie? Z pewnością nie zawodzi.

Książka od stycznia w księgarniach! Rozglądajcie się, bo warto! Rewelacyjny debiut!

img_0334
Wydawnictwu Literackiemu Białe Pióro bardzo dziękuję za udostępnienie oraz propozycję objęcia książki patronatem medialnym.

logoJuż wkrótce wypatrujcie konkursu patronackiego, w którym do zdobycia będzie egzemplarz książki ,,Szuja”! 🙂

Książkę kupisz m.in. TUTAJ


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)
FB Miłość do czytania

3 uwagi do wpisu “[Recenzja patronacka!] ,,Szuja” – Krzysztof Tyszkiewicz

  1. Ksiazke przeczytalam jednym tchem. Czyta sie szybko, obrazy przemykaja przed oczami jak w najlepszym filmie sensacyjnym… Bohatorowie sa postaciami bardzo zlozonymi, i zaraz poczulam, ze ich wszystkich znam, i to doskonale. Zawila akcja i jej zwroty, przejmujace opisy emocji i sytuacji tworza niesamowita atmosfere. Kunsztowna fabula wywiera swietne wrazenie, i jedno co moge powiedziec to: „Gratuluje debiutu!” i „Kiedy nastepna?!”
    Goraco polecam!

    Polubione przez 1 osoba

  2. Ksiazke przeczytalam jednym tchem. Czyta sie szybko, obrazy przemykaja przed oczami jak w najlepszym filmie sensacyjnym… Bohatorowie sa postaciami bardzo zlozonymi, i zaraz poczulam, ze ich wszystkich zm=nam, i to doskonale. Zawila akcja i jej zwroty, przejmujace opisy emocji i sytuacji tworza niesamowita atmosfere. Kunsztowna fabula wywiera swietne wrazenie, i jedno co moge powiedziec to: „Gratuluje debiutu!” i „Kiedy nastepna?!”
    Goraco polecam!

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s