Wynagrodzenia dla autorów za wypożyczenia biblioteczne

W roku 2016 po raz pierwszy zostały wypłacone wynagrodzenia autorom książek po polsku i tłumaczeń na język polski, a także ich spadkobiercom, którzy do 31.08.2016 zarejestrowali się, a ich utwory były w 2015 r. wypożyczane w bibliotekach publicznych.

Umożliwiła to tzw. duża nowelizacja Prawa autorskiego z jesieni 2015 roku. Wynagrodzenia stanowią formę rekompensaty za to, że czytelnik, zamiast kupić książkę, wypożycza ją z biblioteki publicznej. Rekompensatą nie są objęte wypożyczenia z bibliotek uniwersyteckich i szkolnych. Więcej TUTAJ.

Podziału i wypłaty wynagrodzeń dokonuje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska, wyznaczone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

24513164_logo_prop_300x0_dabcaa46_cp

W grudniu 2016 roku wynagrodzenie z tytułu wypożyczeń bibliotecznych otrzymało 1185 autorów, tłumaczy, współtwórców oraz wydawców. Według wyliczeń Stowarzyszenia średnia wypłat to ok. 2000 zł. Najniższa kwota wynagrodzenia wyniosła 40 zł, najwyższa – ponad 21 tys. zł. 

„1350 autorów, tłumaczy i współtwórców oraz 150 wydawców prawidłowo złożyło oświadczenia o woli otrzymywania tego wynagrodzenia. Po weryfikacji oświadczeń z danymi z bibliotek wynagrodzenie otrzymało 1185 uprawnionych” – przekazało SAiW Copyright Polska.

Wynagrodzenia za wypożyczenia w bibliotekach w 2016 roku, zostaną wypłacone pod koniec 2017 r. Do 31 sierpnia 2017 roku uprawnieni mogą składać lub aktualizować swoje oświadczenia o woli otrzymywania wynagrodzenia.

Copyright Polska, uruchomiła specjalną platformę internetową, ułatwiającą potencjalnym uprawnionym przygotowywanie oświadczeń niezbędnych do wypłaty wynagrodzeń. Dostęp do platformy możliwy jest pod adresem http://www.plr.copyrightpolska.com.pl/login

„Z platformy powinni skorzystać autorzy książek w języku polskim (a także tłumaczeń na język polski), w tym również podręczników, komiksów, książek dla dzieci, których książki mogą znajdować się w bibliotekach publicznych. Istotne jest, by wciąż podlegały ochronie prawa autorskiego″ – wyjaśniał w rozmowie z PAP Karol Kościński z MKiDN. 

Prawo do wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń bibliotecznych przysługuje nie tylko autorom tekstu, ale także ilustratorom i fotografikom, o ile byli – wraz z autorami tekstów – współtwórcami polskich publikacji. Po wynagrodzenie za dany utwór mogą się zgłaszać także spadkobiercy autora – jeżeli nie minęło 70 lat od jego śmierci.

Wysokość należnego w danym roku wynagrodzenia wyliczana będzie proporcjonalnie do liczby faktycznie wypożyczeń dokonywanych w wybranych bibliotekach w całej Polsce. Minimalne oraz maksymalne wynagrodzenie, które może być wypłacone twórcy w danym roku, zostało określone ustawowo. Nie będzie ono przysługiwało w wypadku, gdy po obliczeniu należnej w danym roku kwoty okaże się ona niższa od wskazanego w ustawie minimum.

„Najpopularniejsi autorzy na pewno dostaną pieniądze. Im więcej książek się napisało i zgłosiło, tym większa szansa na wynagrodzenie. Oczywiście o ile są one wypożyczane przez czytelników. Rocznie maksymalnie można otrzymać pięciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli ponad 20 tys. zł″ – mówił Karol Kościński. Zgodnie z ustawą wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń w 2015 r. zostaną wypłacone do końca bieżącego roku.

Każdy twórca musi zarejestrować się sam, nie zrobi tego za niego wydawca. Jednak wystarczy to – dla danego tytułu – zrobić tylko raz. Złożone oświadczenie będzie ważne także w latach następnych. 

Środki na wypłaty pochodzić będą z Funduszu Promocji Kultury, więc z opłat od gier hazardowych. 75 proc. środków zostanie przeznaczone dla twórców, a 25 proc. dla wydawców.

„Wynagrodzenie jest wykorzystywanym w wielu państwach europejskich instrumentem wspierania twórczości literackiej w językach narodowych. Zgodnie z prawem unijnym rekompensuje uprawnionym straty ponoszone przez nich w wyniku bezpłatnego wypożyczania książek przez biblioteki″ – wskazał przedstawiciel MKiDN. (PAP)

book_guide_hero_books

Źródło:


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Reklama

2 uwagi do wpisu “Wynagrodzenia dla autorów za wypożyczenia biblioteczne

    1. z tego co wiem, jednostka odpowiedzialna za daną bibliotekę – gmina, szkoła, UM …itp. Szkoda tylko, że tak mało bibliotek skłania się do słuchania podpowiedzi czytelników

      Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s