,,Szeptane opowieści” – Anna Dutkiewicz [Recenzja premierowa]

Któż nie chciałby posłuchać szeptanych opowieści? Już sam tytuł sugeruje intrygującą powieść. Dodając do tego okładkę w ciepłych, jesiennych barwach, mamy potencjalnie wyśmienitą lekturę, idealną wręcz na wieczór z książką. Czy jednak rzeczywiście warto poszeptane-opowiesci-b-iext48044668święcić debiutowi Anny Dutkiewicz swój czas?

Do książki tej, zachęcona wspomnianymi już wyróżnikami, zapaliłam się natychmiast. Nie zwlekając ani dnia dłużej przystąpiłam do czytania…

Magda, sympatyczna młoda kobieta tkwi w patowej sytuacji. Choć z mężem od dawna są małżeństwem jedynie na papierze, nadal dzielą wspólny dom, który kobieta kocha całym sercem.
Z tego też powodu nie potrafi ukrócić tej sytuacji i wyprowadzić się z posiadłości Grzegorza. Nieumiejętność stawienia czoła przeciwnościom losu, podejmowania konkretnych, trudnych decyzji w końcu przynosi szkodę nie tylko jej, ale wpływa również na jej otoczenie oraz „świeży” związek.
Swoją drogą Piotr, współpracownik i nowy partner Magdy, wykazuje się tu nie lada zrozumieniem i cierpliwością. Powiedziałabym, iż wręcz świętą, gdyż nie wyobrażam sobie by jakikolwiek mężczyzna przez 2 lata tolerował wspólne mieszkanie żony z prawie byłym mężem (gdyż rozwodu na horyzoncie nie widać).

Jak wiadomo jednak, trudne decyzje same się nie podejmą, trzeba im pomóc. Gdy w końcu kobieta staje na wysokości zadania, odkrywa coś, co przewraca jej świat do góry nogami.
Pod znakiem zapytania staje nie tylko jej adres zamieszkania, związek i dalsza przyjaźń z Dominiką, ale też przyszłość ,,Szeptanych opowieści” – sklepu, który z pasją prowadzi.
Przyznaję, iż sam pomysł na biznes Magdy mnie zachwycił. Sklep z rękodziełem połączony z kawiarnią z własnymi wypiekami, serwowanymi klientom brzmi wspaniale! 
Co więcej, rękodzieła te, wyszukuje sama, jeżdżąc po Polsce, rozmawiając z lokalnymi artystami, a historie ich spisując i przedstawiając wraz z wykonanymi przez nich dziełami w sklepie.
Rewelacyjny pomysł! Więcej jednak już nie zdradzę. 🙂

img_1042

Magda jest zdecydowanie idealistką o cechach filantropa. Czytelnik może jednak tylko się domyślać, iż czasem do prowadzonego interesu zdarza się jej dopłacać, gdyż wrodzona empatia i ogromna wrażliwość nie pozwala jej na obojętne przejście obok uzdolnionego artysty, będącego w tarapatach. Pomaga jednak nie tylko finansowo, ale potrafi też wzbudzić w innych poczucie własnej wartości.

,,Tym ludziom trzeba pomóc, a jednocześnie pilnować by Szop nie zbankrutował. Uwierz mi to trudne, gdy interesy miesza się ze współczuciem, niewiele takich firm ma jakiekolwiek szanse przetrwania. […] Odmawiając zakupu, dajesz bodziec do pracy, do dalszego rozwoju. To bardziej pomoże takiej osobie niż jałmużna”.

Nie jest zresztą jedyną bohaterką tej powieści obdarowaną podobnymi cechami. Większość postaci, które poznajemy to osoby zwyczajnie dobre, mające w zamyśle dobro drugiej osoby, mimo, iż czasem intencje te zostają opacznie zrozumiane.

„Szeptane opowieści” to przyjemna, ciepła, pełna, swoistego artystycznego folkloru powieść, którą spokojnie zaserwować można sobie dla relaksu.
Autorka zastosowała ciekawe zwroty akcji, zwodzące czytelnika, gdy ten myśli, iż wszystko układa się już po jego myśli. I choć jest to rodzaj powieści, której finału możemy się domyślać, z ciekawością śledzimy drogę bohaterów do osiągnięcia tego celu. A postaci tych nie sposób nie polubić. Budzą ogromną sympatię, chciałoby się wręcz zasiąść w fotelu z kieliszeczkiem naleweczki i dać ponieść się wyobraźni przy opowieściach szeptanych w tej specyficznej kawiarence.

Anna Dutkiewicz napisała powieść o tęsknocie, o tym jak człowiek sam poprzez swą dumę, brak odwagi stawienia czoła przeciwnościom, niszczy szczęście, które czeka na niego za rogiem.

,,[…] niezależnie od tego, jak poukłada ci się życie, zawsze będziesz za kimś lub za czymś tęsknić. I zamiast wmawiać sobie, że tęsknota jest jakimś uczuciem niepożądanym, bardziej logiczne wydaje się przyzwyczajenie do tego, że ją odczuwasz”.

To historia o znaczeniu rozmowy, o szczerości i wybaczeniu nie tylko drugiej osobie, ale również sobie. O tym jak ważne jest wsłuchanie się w siebie, w swoje potrzeby i głos serca, którego zdarza się, iż rozum nie jest w stanie zrozumieć…

Autorka w piękny sposób ukazuje piękno tkwiące w bliźnim. Swoją opowieścią udowadnia, iż każdy z nas, bez wyjątku niesie na swoich barkach jakąś historię.
Często jest to opowieść trudna, pełna bólu i cierpienia. Pokazuje, iż najpogodniejsza twarz, może w swym sercu skrywać ogrom smutku. Nigdy nie wiemy co kryje się w drugim człowieku, dlatego nie oceniajmy nikogo, jeśli nie zdążyliśmy go dobrze poznać. Jeśli nie wiemy jakie zdarzenia ukształtowały go człowiekiem, którym jest właśnie teraz.

,,[…] wszyscy dobrze pamiętamy rzeczy, o których chcielibyśmy zapomnieć. Zapominamy zaś to, o czym warto pamiętać”.

Co ważne jednak, historia ta daje nadzieję, iż mimo kłód, które życie rzuca nam pod nogi, przyjdzie czas, iż w końcu nasza ścieżka życia obierze kierunek ku szczęściu.

„Szeptane opowieści” to ciekawa fabuła, wiele bardzo dobrych pomysłów na akcję, oraz interesujące jej zwroty, co sprawia, iż powieść wciąga od pierwszej strony. W zasadzie trudno mi znaleźć jakikolwiek mankament. 
Dodając do tego przyciągającą wzrok, emanującą ciepłem okładkę, sprawnie przeprowadzoną narrację trzecioosobową, idealną dla zmęczonych oczu czcionkę i niedługie rozdziały, mamy bardzo udany debiut.

Z przyjemnością sięgnę po kolejną powieść Anny Dutkiewicz i nie omieszkam skorzystać z przepisów na smakołyki serwowane przez Magdę i Bogusię w sklepokawiarni, które to zdradzone nam zostały po epilogu. 🙂

szeptane

Premiera 27.02.2017

Za możliwość przeczytania powieści przed jej premierą bardzo dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka

600797_10150964437843482_1318974050_n


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s