Ulga podatkowa dla czytających książki?

W związku z coraz bardziej prawdopodobnym wejściem w życie ustawy o jednolitej cenie książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdziło, że analizuje propozycję wprowadzenia ulgi podatkowej pozwalającej odliczyć wydatki na zakup książek. W grę wchodzi nawet kilkaset złotych.

W PIT może pojawić się nowa ulga dla kupujących książki. Pozwoli odliczyć od dochodu część wydatków na ich zakup, nawet kilkaset złotych rocznie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza, że analizuje taką propozycję Polskiej Izby Książek, choć zastrzega, iż rozważa różne rozwiązania – informuje „Rzeczpospolita”.

– Chcemy, aby rząd zaakceptował propozycję ulgi w PIT, którą objęty byłby zakup książek – wyjaśnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Agnieszka Kowalik-Urbaez z wydawnictwa Claroscuro, które przedstawiło Polskiej Izbie Książki pomysł wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup książek. Nad podobnym rozwiązaniem pracują Włosi, gdzie ulga ma wynosić 2000 euro – 1000 na podręczniki szkolne i uniwersyteckie, a drugi 1000 euro na zakup dowolnych książek.

Pomysłodawcy szacują, że od dochodu można by odliczyć wydatki na zakup kilkunastu książek rocznie.

– To bardzo ciekawy pomysł. Zwłaszcza że mieliśmy już kilka ulg podatkowych, które miały promować określone wydatki, np. mieszkaniowe czy na internet – zauważa Robert Krasnodębski, radca prawny w Weil, Gotschal & Manges.

W jego opinii nowa ulga nie obciąży budżetu, gdyż wywołany ulgą wzrost sprzedaży książek może przynieść wyższe wpływy z VAT. Obecnie tylko podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą wrzucić do kosztów wydatki na książki branżowe.

book_guide_hero_books

Żródło KLIK


Co o tym myślicie? Ja obawiam się, że będzie podobnie jak z internetem, czyli dwuletnia ulga internetowa (albo i jednorazowa…) i FIGA Z MAKIEM 😛

No cóż, jak to mówią: lepszy rydz niż nic… 😉


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s