Ulga podatkowa dla czytających książki?

W związku z coraz bardziej prawdopodobnym wejściem w życie ustawy o jednolitej cenie książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdziło, że analizuje propozycję wprowadzenia ulgi podatkowej pozwalającej odliczyć wydatki na zakup książek. W grę wchodzi nawet kilkaset złotych.

W PIT może pojawić się nowa ulga dla kupujących książki. Pozwoli odliczyć od dochodu część wydatków na ich zakup, nawet kilkaset złotych rocznie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza, że analizuje taką propozycję Polskiej Izby Książek, choć zastrzega, iż rozważa różne rozwiązania – informuje „Rzeczpospolita”.

– Chcemy, aby rząd zaakceptował propozycję ulgi w PIT, którą objęty byłby zakup książek – wyjaśnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Agnieszka Kowalik-Urbaez z wydawnictwa Claroscuro, które przedstawiło Polskiej Izbie Książki pomysł wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup książek. Nad podobnym rozwiązaniem pracują Włosi, gdzie ulga ma wynosić 2000 euro – 1000 na podręczniki szkolne i uniwersyteckie, a drugi 1000 euro na zakup dowolnych książek.

Pomysłodawcy szacują, że od dochodu można by odliczyć wydatki na zakup kilkunastu książek rocznie.

– To bardzo ciekawy pomysł. Zwłaszcza że mieliśmy już kilka ulg podatkowych, które miały promować określone wydatki, np. mieszkaniowe czy na internet – zauważa Robert Krasnodębski, radca prawny w Weil, Gotschal & Manges.

W jego opinii nowa ulga nie obciąży budżetu, gdyż wywołany ulgą wzrost sprzedaży książek może przynieść wyższe wpływy z VAT. Obecnie tylko podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą wrzucić do kosztów wydatki na książki branżowe.

book_guide_hero_books

Żródło KLIK


Co o tym myślicie? Ja obawiam się, że będzie podobnie jak z internetem, czyli dwuletnia ulga internetowa (albo i jednorazowa…) i FIGA Z MAKIEM 😛

No cóż, jak to mówią: lepszy rydz niż nic… 😉


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s