Szczęśliwszy o 10% – Dan Harris

Szczęśliwszy o 10%, czyli
Jak ujarzmiłem krytyczny głos w mojej głowie, obniżyłem poziom stresu i znalazłem to, co naprawdę mi pomaga. Historia prawdziwa.

szczesliwszy-o-10

Wiele myśli na raz, problem ze skupieniem uwagi nad tylko jedną czynnością (ale jak tu skoncentrować się na np. pisaniu, gdy spoziera na mnie góra prasowania, a kolejne pranie właśnie jest produkowane przez dzieci…), wielozadaniowość, wybieganie w przyszłość (i martwienie się tym co może się stać!), czy kilka kroków do tyłu, by pozłościć się na siebie… Oj tak to często moja codzienność, i pewnie nie tylko moja…

Podobnie jak Dan Harris, autor książki ,,Szczęśliwszy o 10%” zawsze uważałam, że joga i medytacja nie są dla mnie. Moich kilka do jogi podejść zakończyło się przemyśleniami całego dnia aktualnego, jak i kolejnego, włącznie z kwestią zakupów, pomysłów na obiad i planów na następny dzień. Medytacja natomiast w formie treningów autogennych stała się wkrótce niezawodnym antidotum na problem z zaśnięciem (choć może ten właśnie efekt chodzi? 🙂 )

Czytając książkę Dana Harrisa postanowiłam, że zrobię kolejne podejście. Z premedytacją nie używam w odniesieniu do tej książki określenia ‚poradnik’, gdyż najzwyczajniej ono tutaj nie pasuje. Autor bardzo przystępnym językiem, bez jakiejkolwiek cenzury i wybielania siebie, dzieli się z czytelnikami swoim życiowym doświadczeniem. Nie poucza, nie nakazuje. Po prostu opowiada swoją historię, z której być może ktoś wyciągnie coś dla siebie. Walka z nałogami, atakami lęku, paniki, zrozumienie wartości światopoglądu (mimo poglądów ateistycznych), zmagania z rakiem i fascynacja książkami nauczyciela duchowego – Eckharda Tolle, w których opisuje sztukę kontrolowania ego.

FullSizeRender (4)

Chęć walki ze stresem poprzez medytację, i jej nauka w ośrodku medytacyjnym, by w końcu dotrzeć do sedna-wniosku, iż najważniejsze jest tu i teraz. O wszystkim tym przeczytamy we wspomnieniach dziennikarza. 

FullSizeRender (5)

Jeśli pragniesz wyciszenia, inspiracji i motywacji do pracy nad własnymi emocjami i panowania nad stresem. Chcesz zerwać ze swoim wewnętrznym krytykiem, zyskać umiejętność spokojnego skupienia wyłącznie na chwili obecnej, polecam lekturę ,,Szczęśliwszy o 10%”

,,Dan Harris prowokuje i eksperymentuje, by wreszcie przekonać się, co pomaga mu  w poskromieniu własnej porywczości, zachowaniu spokoju w pędzącym świecie i ukojeniu rozbieganych myśli. Przyznaje, że warto włożyć wysiłek w praktykowanie uważności i medytacji-odczarować to, co z pozoru wydaje się nieprzystępne czy niepoważne. 

10% szczęścia to całkiem niezły zwrot z inwestycji, jeśli jest nią opanowanie trzech konkretnych umiejętności: praktykowania uważności (bycia tu i teraz), odczuwania szczęścia i zachowania równowagi dzięki medytacji.
Wystarczy odrobina odwagi by spróbować, jakieś 10%.”

Opis wydawcy:
Zabawna i inteligentna historia sceptycznego dziennikarza, który odkrywa, że uważność i medytacja to najlepsze tematy, jakimi kiedykolwiek się zajął.

Ta historia jest prawdziwa i zaczyna się w miejscu, w którym niejedna kariera mogłaby się skończyć. Młody, zdolny dziennikarz telewizyjnej stacji informacyjnej dostaje ataku paniki podczas nadawanego na żywo programu „Good Morning America”. W jednej chwili wewnętrzny głos, który napędza jego lęki, przyprawia dziennikarza o oszalałe bicie serce, utratę tchu i niekontrolowaną gonitwę myśli.

Dan Harris postanawia jednak stawić czoło strachowi i negatywnej samokrytyce. Z dziennikarskim zacięciem i osobistą motywacją konfrontuje swoją naturę sceptyka i niedowiarka z filozofią zen, buddyzmem, medytacją i neurobiologią. Stawia dociekliwe pytania takim mistrzom jak Eckhart Tolle, Jon Kabat-Zinn, Dalajlama, a także celebrytom i aktorom. Spędza kilka dni w ośrodku medytacyjnym oraz testuje polecone techniki na sobie. Wszystko to doprowadza go do wniosków spisanych w tej książce.

Jeśli umiejętność skupienia się na tym, co dzieje się tu i teraz, i podejście do tego ze spokojem uczyni nas choćby o 10% szczęśliwszymi, to warto spróbować. To całkiem niezły zwrot z inwestycji, zwłaszcza jeśli jest nią opanowanie trzech konkretnych umiejętności: praktykowania uważności (bycia tu i teraz), odczuwania szczęścia i zachowywania wyważonej postawy dzięki medytacji.


O autorze:
Dan Harris – współprowadzący program „Nightline” i weekendowe wydania „Good Morning America”, autor reportaży do programów „20/20” i tygodniowego wydania „Good Morning America”. Zanim zaczął pracować w stacji ABC, był dziennikarzem lokalnych stacji telewizyjnych w Bostonie i Maine. Mieszka z żoną Bianką w Nowym Jorku. Szczęśliwszy o 10% to jego pierwsza książka.

Książka wydana została nakładem Wydawnictwa Samo Sedno
10561602_859354417444807_3822289997724288875_n


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Jedna uwaga do wpisu “Szczęśliwszy o 10% – Dan Harris

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s