,,Grzech” – Nina Majewska Brown [Recenzja + Konkurs]

Nie znam Niny Majewskiej Brown z jej poprzednich, obyczajowych powieści. Mgrzech-b-iext48396560yślę, że dzięki temu łatwiej było mi podejść do „Grzechu”, bez odruchowego porównywania go z wcześniejszymi książkami autorki.
Okładka „Grzechu” zapowiada mroczy, trzymający w napięciu thriller. I rzeczywiście autorka rozpoczyna i kończy „z przytupem”. 

A co pomiędzy?
Pośrodku mamy historię samotnej matki, próbującej uporać się z emocjami po rozwodzie, czego nie ułatwia jej dorastająca, zbuntowana, przysparzająca sporo zmartwień córka Monika.

,,Jest mi tak źle, tak przykro i czuję się tak skrzywdzona, że mam ochotę umrzeć. /…/ Czuję się nikomu niepotrzebna. Niepotrzebna samej sobie. Czuję się nikim”.

Upatrując w upragnionych wakacjach odpoczynku oraz okazji do pojednania ze swą latoroślą, Ola decyduje się na wspólny wypoczynek w małej, położonej nad jeziorem wsi. Miejscówka nie zostaje jednak wybrana przypadkowo. Kobieta skrywa tajemnicę, której brzemię chce z siebie zrzucić właśnie tam, w Koniuszkach pod Wsiowem. Niestety jednocześnie, w tej właśnie niepozornej wsi niespodziewanie miejsce mają akty przemocy, wandalizmu i wreszcie zabójstwo. Kobiety znajdują się w samym epicentrum wszystkich zdarzeń, ściągając na siebie niebezpieczeństwo. Kto jest tajemniczym mordercą i sprawcą tak brutalnych czynów? 

Nina Majewska Brown świetnie operuje słowem, co powoduje, iż czytelnik z miejsca wciąga się w opisywaną historię. Posługuje się językiem bardzo dostępnym, aczkolwiek miejscami nie szczędzi ostrego języka ociekającego wulgaryzmami. Gdy trzeba jednak język jest zabawny, dosadny, a jednocześnie nie pozbawiony nuty subtelnego sarkazmu i ironii.

Zdjęcie użytkownika Miłość do czytania.

Bohaterowie tej historii są tak skonstruowani, iż nie przeszkadzają czytelnikowi ani przekleństwa Potockiego, ani głupota i bezmyślność Aśki. To jest ich nieodłączne ja, bez którego postaci te byłyby miałkie. Każdy z bohaterów ,,Gniewu” zostaje skrupulatnie dopracowany, a jego osobowość jasno nakreślona. W skutek tego, mamy całą paletę charakterów oraz mentalności osób zamieszkujących tak małą wieś, przed społecznością której, nic nie jest w stanie się ukryć. Autorka nakreśliła dość zaściankowy obraz polskiej wsi, wraz z jej przesądami, uprzedzeniami i nakazami, zestawiając go z marzeniami i staraniami młodych ludzi, pragnących za wszelką cenę z środowiska tego się wyrwać.

Sięgając po „Grzech” oczekiwałam mocnej lektury. Powiedziałabym jednak, iż jest to powieść obyczajowa z kryminalnym wątkiem. Autorka zaserwowała nam mocne uderzenie na początku i na końcu powieści. Niemniej motywem przewodnim nadal pozostają relacje i tajemnice rodzinne zarówno Oli, jak i mieszkańców wsi. Samo zakończenie zaskakuje. I tu dla autorki ogromny plus. Wprawdzie w trakcie lektury przeszła mi przez myśl, jako jeden z wariantów, osoba sprawcy, jednak w żadnym momencie nie mogłam być tego faktu pewna na 100%. Tak jak osoba zabójcy może być niespodzianką, tak finał powieści jest ogromnym zaskoczeniem. Jest mocny. Absolutnie nie przypuszczałam, iż historia generalnie mało brutalna (prócz jednego morderstwa i kilku niewielkich epizodów) będzie miała tak spektakularne zakończenie.

Czy Oli uda się stawić czoła demonom przeszłości, rozwiązać tragiczną tajemnicę i odnaleźć po latach upragniony spokój? Zapraszam do lektury!

Premiera: 11 kwiecień 2017

Już niedługo konkurs, w którym będziecie mieli okazję zgarnąć kilka egzemplarzy tej powieści! 🙂

grzech

Za książkę bardzo dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis

38182_112919032091048_5671127_n


KONKURS!

konkurs1

Co należy zrobić, by wygrać książkę ,,Grzech” Niny Majewskiej Brown?

1. Być fanem Miłość do czytania oraz FP Dom Wydawniczy Rebis
3. Polubić FP autorki Niny Majewskie Brown
4. Polub post konkursowy
4. W komentarzu pod postem konkursowym zaprosić do zabawy 3 osoby zaczytujące się w literaturze z dreszczykiem 🙂

❗️ Jeśli udostępnisz post konkursowy będzie mi bardzo miło ❗️🙂

REGULAMIN:
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga  https://miloscdoczytania.wordpress.com oraz FP Miłość do czytania
2. Nagrodą w konkursie są 3 (trzy) egzemplarze książki ,,Grzech” Niny Majewskiej Brown
3. Konkurs trwa od  12 kwietnia 2017r. do 17 kwietnia 2017r. do godz. 23:59.
4. W konkursie mogą brać wszystkie osoby.
5. Koszt wysyłki nagrody (tylko na terenie Polski) ponosi sponsor konkursu – Dom Wydawniczy Rebis
6. Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez organizatora konkursu
7. Udział w konkursie oznacza akceptację niniejszego regulaminu.
8. Konkurs zostanie anulowany, w przypadku, gdy weźmie w nim udział mniej niż 10 osób
9. Zwycięskie zgłoszenia zostaną zweryfikowane pod kątem spełnienia wszystkich warunków konkursu. Jeśli warunki te nie będą spełnione, wylosowany zostanie kolejny zwycięzca.
10. Wyniki zostaną ogłoszone na FP Miłość do czytania  oraz na blogu w poście konkursowym w terminie 10 dni od zakończenia konkursu.
11. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany i przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany.

POWODZENIA!

EDIT 19.04.2017

,,Grzech” Niny Majewskiej Brown leci do:
👉 Agnieszka Szlachetka
👉 Agnieszka Kamińska
👉 Małgorzata Falkowska

Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s