Kącik rodzinny #11 ,,Kuchnia pełna cudów” – Maria Terlikowska [Recenzja przedpremierowa!]

k1

Chyba każdy rodzic pamięta okres fascynacji swojego dziecka kulinariami.
Aktualnie jestem na takim właśnie etapie. Moja córka namiętnie przygląda się małym Masterchef’om, by za chwilę z impetem wbiec do kuchni i przygotować mamie pyszną miksturkę.
Przyznaję, iż początkowo protestowałam. Mycie i sprzątanie kolejnych misek, garnków i kubeczków, gdy człowiek myślami już w łóżku śpi snem sprawiedliwego, lub czyta kolejny rozdział książki, nie uśmiechało mi się… Z miłością do pichcenia jednak nie można dyskutować. Skoro matce do Masterchefa nie po drodze, może choć Latorośl odkryje w sobie pasję do gotowania…

A książeczka Marii Terlikowskiej z pewnością dopomoże utrzymać kontrolę nad euforycznym i czasem ciężkim do ogarnięcia rozwojem talentów naszych Pociech. 😉

Z tą książeczką z pewnością zetknęliście się w dzieciństwie, a być może sami wraz z nią stawialiście pierwsze kroki w kierunku gotowania.
,,Kuchnia pełna cudów”, którą trzymam w ręce to już jej piąte wydanie. Dlatego też może dziwić niezbyt współczesny język, którym posługują się bohaterowie, mnie jednak rozczulił. 🙂 Czytałam o życiu codziennym Kowalskich uśmiechając się pod nosem na określenia, które słyszałam w dzieciństwie, a których dziś już nie są na porządku dziennym.
Mamy tu „władcę kuchni”, czyli mamę Dorotę, tatę Jana, który w kuchni słabo się odnajduje, dzieci Justynę i Tomka oraz rozpieszczonego kota Barnabę, walczącego o każdy smakowity kęs.
Lektura tej książki to po trochu podróż w czasie do PRL’u. Podglądamy świętowanie imienin domowników, nieco trudniejsze niż dziś zakupy, kota dybiącego na dobra
położone na kuchennym stole, mamę, dbającą o linię i dzieci rywalizujące podczas przyrządzania potraw. Zwyczajne opowieści przeplatają się tu z przepisami na „Sałatkę z niczego” czy „Jezioro z niespodzianką”.

Forma książki to właśnie historyjki z życia Kowalskich, okraszone potrawami przygotowywanymi przez dzieci.
Do każdego dania podany został dokładny przepis, opis wykonania, cenne wskazówki oraz rysunki.

FullSizeRender_4
A wszystko to objaśnione potocznym, prostym zrozumiałym dla dzieci językiem, który z pewnością przyciągnie ich uwagę. Co ważne książkowe dzieci swym nienagannym zachowaniem i kulturą osobistą mogą stanowić świetny przykład dla naszych Pociech.

FullSizeRender_1.jpg
Dowiemy się tutaj jak wykonać krasnoludki z rzodkiewki pod muchomorem z pomidora. Zrobimy ogórkowego krokodyla, pieska z parówek, bałwanka i białe myszki z sera, zieloną babkę z rzeżuchy czy zimowe słoneczniki.
Potrawy oczywiście ewoluują, na końcu maluchy nauczą się jak przyrządzić domowe lody, a nawet tort serowy!
Całość dopełniają wierszyki wymyślane naprędce przez Tomka

FullSizeRender_2
oraz humorystyczne, bardzo życiowe podejście do tematu (oj ciężkie to czasy nadejdą, gdy mamę grypsko rozłoży! 😉 )

FullSizeRender_3
FullSizeRender
Ostatnie strony książeczki to ,,Moja własna książka kucharska”, w której dziecko zanotować może swoje receptury na udaną potrawę, czy też miksturkę. 😉

Polecam serdecznie, jeśli jeszcze nie zetknęliście się z tą książeczką,
warto tę zaległość nadrobić. 🙂

Od wydawcy:

,,Kuchnia pełna cudów” to uwspółcześniona edytorsko, ale wydana z poszanowaniem dla oryginału książka bardzo popularnej w latach 70. autorki literatury dziecięcej, Marii Terlikowskiej, ze stylowymi ilustracjami znakomitej rysowniczki Ewy Salamon, której oprawa graficzna nadaje opowieści niezapomniany klimat, stanowiąc integralną część samej książki.

Ten wart przypomnienia poradnik kulinarny dla najmłodszych to z jednej strony świadectwo swoich czasów, z drugiej zachęta do wspólnych „kuchennych” aktywności i źródło ciekawych pomysłów na każdą porę roku dla dzieci ciekawych świata i eksperymentów na talerzu.
W roku 1977, gdy w oszałamiającym jak na dzisiejsze standardy nakładzie 280 tys. egzemplarzy ukazało się jej trzecie wznowienie książeczka była już lekturą uzupełniającą do 3 klasy szkoły podstawowej. Dlatego pewnie wielu dzisiejszych rodziców czy nawet dziadków, którzy czytali to będąc dziećmi, chętnie uda się w sentymentalną podróż w przeszłość i zaprosi do niej kolejne pokolenie. Wspólna lektura, a potem rodzinne gotowanie? Pyszny pomysł!

Autorka, Maria Terlikowska, posługuje się językiem potocznym, zrozumiałym dla dzieci w wieku szkolnym, dlatego książka jest idealna również do samodzielnego czytania. Pełna ciepła i humoru, zabawna, ponadczasowa opowieść o zwykłej rodzinie, ciekawa również dla współczesnych dzieci, w którą wplecione są nieskomplikowane przepisy, możliwe do wykonania nawet bez udziału dorosłych.
Książka zachęca – spędzajcie razem czas! Pobawcie się!
Wszelkie modyfikacje i wkład własny – jak najbardziej mile widziane! A przepis na domowe lody naprawdę potrafi przemówić do wyobraźni małych i dużych!
Wartościowe elementy dydaktyczne (dzieci same przygotowują posiłki, sprzątają, opiekują się domowym pupilem) wcale nie dominują nad całością, a tytułowa „Kuchnia pełna cudów” to po prostu rodzinna przestrzeń, w której dzieci mają swoje ważne miejsce, a ich dorastanie do samodzielności, pięknie pokazane w tych historiach, jest swoistym cudem, bo:
W kuchni każdy cud się uda!

Książeczka wydanie zostanie nakładem Wydawnictwa Axis Mundi.

Premiera: 26 kwietnia 2017

21200_10151535892753241_1135921753_n

Dane wydawnicze:        
Wydawnictwo Axis Mundi| s. 112  | ISBN 978-83-64980-45-9| Cena: 29,90 zł

17265165_10154736004998241_4283109005013107519_n

Na jesień 2017 r. wydawnictwo Axis Mundi przygotowuje drugą z serii książeczkę tego samego tandemu autorsko-ilustratorskiego, czyli „Kuchnię z niespodzianką”.

kuch


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Reklama

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s