,,Nie pytaj dlaczego” – Magdalena Trubowicz [Recenzja patronacka]

 

Zapraszam na recenzję powieści ,,Nie pytaj dlaczego” Magdaleny Trubowicz , którą to blog ,,Miłość do czytania” objął patronatem medialnym! 🙂

nie pytaj_dlaczego_okladka_s_1-41

Magdalena Trubowicz zadbała o to, by czytelnik tupał z niecierpliwością oczekując dalszych losów Matyldy, gdyż jak wiecie lub się domyślacie, część pierwsza (,,Drugie życie Matyldy”) została zakończona w najmniej odpowiednim momencie… Dramatycznym wręcz. Na szczęście już teraz, każdy z nas może zaspokoić swoją ciekawość sięgając po „Nie pytaj dlaczego” i dowiedzieć się, czy ukochany syn kobiety się odnajdzie…

Podobnie jak w pierwszej części, autorka zadbała, by odbiorca się nie nudził. Akcja goni akcję, nieszczęście ściga tragedię, życie nie szczędzi Matyldzie dramatów i pretekstów do sięgnięcia po kolejne kieliszki wina, w których zaczyna odnajdywać złudne ukojenie.
Życie, które kobieta powoli stabilizowała, ponownie zaczyna tracić swe dopiero co odbudowane fundamenty.

,,[…] A może ten świat walił się dlatego, że każdy dostaje zawsze to, na co zasłużył swoim postępowaniem, a Matylda miała sporo występków na sumieniu […]”.

Wprawdzie ukochany Rafał, którego w tej części mamy okazję poznać lepiej, robi wszystko, by wspierać swą miłość w tym trudnym dla niej czasie. Sam zostaje jednak zaskoczony przez życie nie lada „niespodzianką” z przeszłości, z którą przyjdzie mu zmierzyć się niestety samemu. Kobieta pogrążona w rozpaczy po zniknięciu syna, nie potrafi już wykrzesać z siebie empatii i chęci zrozumienia swego wybranka.
Czy miłość tych dwojga okaże się na tyle silna, iż przetrwa kłody rzucane jej co rusz pod nogi? Czy sytuacja, z którą musi zmierzyć się Rafał pomoże Matyldzie podać rękę na zgodę przeszłości i spojrzeć na swoją sytuację z nowej perspektywy?

Ta powieść zdecydowanie jest manifestem miłości. I nie tylko tej partnerskiej, między kobietą i mężczyzną, choć ta zmusza tutaj bohaterów do wyjątkowych poświęceń, z narażeniem życia włącznie.
Rodzi się więc pytanie: Czy miłość rzeczywiście trzeba udowadniać? Pokazywać swe uczucie za wszelką cenę, stawiać czoła zaufaniu śmiejącemu Ci się w twarz? Niestety, okazuje się, że w walce o ukochaną osobę człowiek zdolny jej do bezczelnego igrania z losem.

Obserwujemy również zacieśniające się relacje między Matyldą i jej rodzeństwem. Szczególnie warta uwagi jest tutaj odradzająca się  więź z siostrą. Wyrzuty sumienia, egoizm, tchórzostwo czy zwykły brak odwagi nie pozwalał dotychczas rodzinie na zbliżenie się do siebie. Dopiero. jak to w życiu bywa. nieszczęście zmusza ludzi do refleksji i dokonania próby odkupienia swoich win.

nie pytaj dlaczego

I wreszcie to historia o tej najsilniejszej, bezwarunkowej miłości matczynej, która wraz ze zniknięciem syna strąca Matyldę w otchłań rozpaczy. I choć ta wspierana przez najbliższych robi wszystko, by Oskara odnaleźć, momentami przegrywa z rozpaczą odbierającą siły do działania…
Nie potrafię wyobrazić sobie tragedii jaką przeżywa matka, po utracie dziecka, nie dałam sobie prawa więc, by złościć się na Matyldę, gdy sięgała po kolejną butelkę alkoholu, rujnując tym samym nie tylko swoje zdrowie, ale i szanse na szybkie odzyskanie syna.
Autorka udowadnia nam jednak, iż człowiek nie zna dnia ani godziny, kiedy zostanie zmuszony stanąć w pełnej gotowości do działania. Często jednak nawet najwytrwalsi w walce, przeżywają chwile słabości, a złośliwy los jakby tylko na to czekał….

Śmierć, rozstania, więzienia, wypadki, porwania, choroby, wszystko to odnajdziemy w historii opisanej przez Magdalenę Trubowicz. Podobnie jak przy poprzedniej części mam wrażenie, że opowieść tę autorka mogłaby przeciągnąć spokojnie na kolejne 200 stron, gdyż akcji z pewnością na tyle by wystarczyło. Ale to nierozwleczenie poskutkowało tym, iż od powieści nie idzie się oderwać.
I podczas gdy ,,Drugie życie Matyldy” czytało mi się bardzo dobrze, „Nie pytaj dlaczego” wręcz wyśmienicie. Czytelnik co rusz zaskakiwany jest nowym wątkiem, zbiegiem okoliczności czy spontanicznymi działaniami bohaterów, i do końca nie może być pewien czy historia znajdzie swoje szczęśliwe zakończenie…

PREMIERA: 20 KWIETNIA 2017

Kupując powieść ,,Nie pytaj dlaczego”, wspierasz Legnickie Stowarzyszenie Rodzin
i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ,,Otwórz serce”, dla którego zostanie przekazane 10% honorarium autorskiego.

nie pytaj 01

Recenzja ,,Drugiego życia Matyldy” KLIK

Za możliwość zapoznania się z powieścią „Nie pytaj dlaczego” dziękuję Autorce oraz  Wydawnictwa Videograf SA

videograf

Odwiedź fan page Magdaleny Trubowicz KLIK

Grupa fanowska autorki na FB TUTAJ


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

 

Reklama

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s