Kącik rodzinny #12 ,,Wysypisko książek” – Katarzyna Grzybek [Recenzja]

,,Jestem książką dla dzieci, a mój tytuł brzmi Księga Baj. Kto mnie otworzy, może ujrzeć zgrabne litery pisane gęsim piórem maczanym w atramencie.Kiedy się je czyta, przenoszą w świat niesamowitych i niebezpiecznych przygód. Wie o tym każde dziecko, które trzymało mnie w rękach.Zanim znalazłam się na wysypisku, stałam dumnie na jednym z regałów najpiękniejszej na świecie biblioteki w Zaczytanku, urokliwym miasteczku u podnóża gór. Mieszkali tu ludzie, którzy wciąż byli zaczytani. Czytali wszędzie i o każdej porze; w drodze do pracy, do szkoły albo do sklepu. Kochali książki i kochali czytać.  Kochali też swoją bibliotekę. Wszystko to za sprawą jednej bibliotekarki –
zawsze  radosnej pani Bajki […]”

W dzisiejszej odsłonie kącika rodzinnego zapraszam na Wysypisko książek!

T254993  

Czy ktoś z Was po spojrzeniu na tytuł tej bajeczki byłby w stanie oprzeć się jej lekturze?
Ja uległam bez jakichkolwiek oporów. Z książką tą spędziłyśmy z córeczką kilka kolejnych wieczorów i pokochałyśmy jej bohaterów.

W środku pięknego, zielonego lasu ludzie urządzili wysypisko. Pośród rozmaitych rzeczy, opakowań, butelek, sprzętów, znalazły się tam również książki z biblioteki w Zaczytanku – magicznym miasteczku, w którym ludzie uwielbiają książki i kochają czytać. Niestety na skutek nowo powstałego salonu gier dzieci straciły zainteresowanie biblioteką. Wykupił ją bogaty kupiec, otwierając w jej miejsce drogi sklep.

Książki prosto zunnamed (2) biblioteki prowadzonej przez ukochaną przez wszystkich bibliotekarkę – Panią Bajkę, zostają porzucone na (nielegalnym) wysypisku w lesie. Tam, stając się ciężarem dla otaczającej je przyrody, tracą nadzieję na poprawę swego losu, pogrążają się powoli w smutku, i ogromnej tęsknocie za Zaczytankiem.

Czy nowo przybyła na wysypisko – pełna marzeń Tęczowa Książka, przypadkowy gość – pies i jego Pan – mały Artek odmienią losy książek? Czy las znów odetchnie pełną piersią?

Narratorem tej historii jest Stara Księga z pobłażliwością przypatrująca się młodszym koleżankom, które nie do końca pojmują sytuację, w której się znalazły.
Zabieg ten wg mnie jest świetny. Porzucenie opowiedziane z punktu widzenia książki daje do myślenia. Wszak książka to nie tylko kilka kartek i okładka, to cała opowieść, a historia którą z sobą niesie może dawać radość i ukojenie człowiekowi.

Dzięki tej bajce i dzieci przekonają się, że powiedzenie, iż książki mają duszę, wcale nie jest przypadkowe! 🙂
To piękna opowieść, z morałem, i ponadczasową nauką. W zasadzie samych przestróg, możemy odczytać kilka: zaśmiecony las, porzucenie książek na rzecz salonu gier, czy piękna postawa Artka, z której czerpać przykład powinny inne dzieci. Tak, właśnie postać chłopca zachwyciła nas najbardziej. Jego uczynki tak zdawałoby się proste i logiczne, w dzisiejszym świecie jednak niecodzienne, budzą w dzieciach zapał do wdrożenia podobnego zachowania w życie.

unnamed

Dość duże litery (dla mnie to ważne, gdyż po całym dniu, w trakcie wieczornego czytania do snu dzieciom, przy małej czcionce, oczy odmawiają mi posłuszeństwa), piękne, kolorowe ilustracje Pani Karoliny Piętoń, przyciągające uwagę naszych pociech, bardzo dostępny język – po prostu piękne wydanie!
To zdecydowanie książeczka, którą powinno się czytać dzieciom w przedszkolach. 🙂

unnamed (1)

Za udostępnienie książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Tadam

12592382_1618056911852504_7106486045846468019_n

ik2

Autor: Katarzyna Grzybek
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 38


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Jedna uwaga do wpisu “Kącik rodzinny #12 ,,Wysypisko książek” – Katarzyna Grzybek [Recenzja]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s