,,Fobos” Tom 2 – Victor Dixen [Recenzja]

Schowek01Pierwszą część Fobosa (RECENZJA), Vicor Dixen zakończył w newralgicznym momencie. Uczestnicy lotu na Marsa, dotychczas wierzący, iż są wybrańcami i wielkimi szczęściarzami, dowiadują się, iż w rzeczywistości stanowią ofiary, które czeka okrutny koniec… Serena, producentka programu, uwielbiana przez rzesze ludzi na całym globie, w rzeczywistości okazuje się oszustką, ukrywającą prawdę o defekcie modułów mieszkalnych, zdolną poświęcić życie dwunastu młodych osób dla pieniędzy.

Uczestnicy zostają postawieni przed wyborem: kontynuować lot i wylądować na Marsie będąc na pastwie losu producentki lub pozostać na pokładzie statku Cupido i wyjawić widzom prawdę, demaskując tym samym przebiegłą kobietę. Również w drugim przypadku skazując się na śmierć z powodu głodu i braku tlenu w trakcie lotu powrotnego na Ziemię.

Okazuje się jednak, iż młodzi „wybrańcy” mają na Ziemi wsparcie. Andrew – syn zmarłego w tajemniczych okolicznościach szefa łączności programu, dociera do druzgoczącej prawdy o poczynaniach i motywach Sereny. Dzierżąc w dłoni niezbity dowód, krzyżuje szyki kobiecie, stając się tym samym obiektem poszukiwań nieświadomych jej prawdziwego oblicza popleczników.  

Victor Dixen akcję drugiej części Fobosa umieścił w kilku miejscach: na statku Cupido, w domu Sereny na Long Island, na Przylądku Canaveral, gdzie znajduje się schron-miejsce nadawania programu oraz w aktualnym miejscu przebywania Andrew Fishera.

Przyznam szczerze, iż tak jak w przypadku pierwszej części, życie i losy głównych bohaterów były na pierwszym planie, intrygowały i ciągnęły całą powieść, tak w drugiej autor bardziej rozbudowuje wątek samych organizatorów programu, oraz Harmony – córki Sereny. I co tu dużo mówić, fragmenty te wzbudziły we mnie dużo większą ciekawość niż życie nowych lokatorów na czerwonej planecie…  Tutaj jakby zabrakło pomysłu na wartką akcję…

Wzajemne relacje uczestników, mimo, iż nadal pod lupą, nie stanowią już tak intrygującego wątku. Możemy jednak wyciągnąć z nich dość oczywiste wnioski. Już w pierwszej części zastanawiało szybkie dobranie się w pary załogi statku Cupido. Prócz osoby Léonor, która nie mogła zdecydować się na wybór między dwoma uczestnikami, wydaje się, iż każdy bez jakiegokolwiek problemu przystał na parę, która w ostatecznym rozrachunku została mu do ożenku przydzielona.

Tylko wspomniana Léonor, Marcus i Mozart zdają się potwierdzać tezę, iż na zawołanie nie idzie się zakochać, a uczuciami nie da się sterować. Nie można dobrze poznać człowieka w trakcie kilkuminutowych spotkań „przez szybę”, nigdy nie możemy być pewni kim jest i co skrywa druga osoba.

Druga część perypetii uczestników eksperymentalnego lotu na Marsa to historia zmuszająca wyobraźnię do pracy na najwyższych obrotach.: opisy pejzaży czerwonej planety, nowego miejsca zamieszkania, wycieczek, które urządzają sobie uczestnicy. Wszystkie te zabiegi skłaniają do lektury z wzmożoną uwagą. A jawnie już bezwzględna Serena, jej kłamstwa, obłuda,  systematyczna wymiana złośliwości z młodymi ,,szczęściarzami” dostarczają czytelnikowi wielu emocji.

Podobnie jak w poprzedniej części autor zadbał o dynamiczną końcówkę, która z nawiązką wynagradza momenty mogące nużyć. Ciekawa jestem więc ostatniej części trylogii i ostatecznego finału misji. Czy uczestnikom uda się wrócić na Ziemię? A może tak jak zakładano od samego początku, na Marsie stworzą pełną dziecięcego śmiechu kolonię? Mam nadzieję, że o tym przekonamy się w tomie trzecim.

Premiera: 22 marca 2017

fobos

Za  możliwość zapoznania się z powieścią bardzo dziękuję
Wydawnictwu Otwarte / Moondrive

12718189_451437961647453_1862282046713040630_n
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 520
Rodzaj oprawy: Miękka
Format: 136 x 205 mm

17309755_625768960881018_8741462045720483833_n

Książkę można kupić tylko na stronie Moondrive Shop TUTAJ


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s