,,Dziewczyna z nagietkowym szalem” – Susan Meissner [Recenzja]

Jakiś czas temu przeczytałam „Jedwabną opowieść” Kelli Estes (RECENZJA). Powieść ta mnie zachwyciła i jednocześnie zachęciła, by dalej sięgać po podobne historie. Gdy więc natknęłam się na zapowiedź „Dziewczyny z nagietkowym szalem” Susan Meissner czułam, że to jest właśnie to. Książka z autentycznymi faktami w tle, pobudzającymi do własnych poszukiwań i zgłębiania zawartych w książce informacji. Może to dziwne, ale rzeczywiście tak robię, wszystkie fakty sprawdzam, szukam zdjęć, by przeczytana opowieść jeszcze bardziej zyskała na wiarygodności.  

Dziewczyna-z-nagietkowym-szalem-72

Filar tej powieści stanowią dwie główne bohaterki: Clara Wood oraz Taryn Michaels. Łączy je bardzo wiele: obie straciły ukochanego mężczyznę, doszukując się w tym swojej winy zmagają się z wyrzutami sumienia, żyją w swoistym zawieszeniu między wczoraj a jutrem. Nie potrafią zapomnieć przeszłości, ani też zrobić kroku ku przyszłości. Tkwią w miejscu „zakochane” w swoim bólu, karmiąc iluzję zatrzymanego czasu. Historie obu kobiet są bardzo do siebie podobne, rozgrywają się w Nowym Jorku, gdzie w czasie trwania akcji mają miejsce jedne z największych tragedii w dziejach tego miasta. Dzieli je jednak odległość czasowa stu lat.

 

Clara, pielęgniarka w Triangle Shirtwaist w przerażającym pożarze traci miłość, która jeszcze na dobre nie zdążyła zakwitnąć. Tym samym wraz z Edwardem pochowała swą przyszłość. Trawiące ją poczucie winy i żal po ukochanym wytrwale pielęgnuje w sercu, nie pozwalając sobie na odbudowę życia. Azylu od bolesnych wspomnień szuka na wyspie Ellis, opiekując się chorymi imigrantami.

,, […] Nie chciałam, by cokolwiek związanego z pożarem istniało w moim święty miejscu pomiędzy wczoraj a jutrem […]”.

Tam spotyka tajemniczego Andrew, który odegra znaczącą rolę w jej życiu. To właśnie dzięki niemu zostaje właścicielką pięknego, starego nagietkowego szala z tajemniczym podpisem „Lily”…

Taryn traci męża w zamachu na World Trade Center. Obarczając się poczuciem winy zamyka się na ludzi żyjąc w poczuciu zawieszenia. Wspomnienia tego tragicznego dnia skrywa na dnie serca nie pozwalając sobie na ich uwolnienie. Los jednak zamierza zmusić kobietę do stawienia czoła przeszłości.  A niemałą w tym rolę będzie miał tajemniczy nagietkowy szal powierzony jej przez klientkę, a następnie  zgubiony przez Taryn podczas ucieczki przed zawalającymi się wieżami WTC.

W ,,Dziewczynie z nagietkowym szalem” jest wszystko to, co w powieściach z historią w tle tak bardzo lubię. Dzieje ludzkie rozdzielone przez czas, które łączy jednak to „coś” – tutaj szal, który sprawia, iż bohaterowie zmuszeni są odbyć podróż w głąb siebie i swych korzeni w poszukiwaniu prawdy. Zgłębić dzieje przodków, odkrywając często wiele ciekawych faktów z przeszłości swych bliskich, ale i tej prawdy historycznej. Równocześnie wyciągając z nich naukę i wnioski dla siebie na przyszłość.

Mamy tutaj dwie zmagające się z wewnętrznym bólem młode kobiety, spragnione miłości, nie potrafiące podnieść się po utracie tej najważniejszej osoby. Zmuszone zostają jednak do pokonywania własnych słabości i stawienia czoła lękowi.

149874276213230zlogo

Książka Susan Meissner to opowieść o tym, iż dużo łatwiej tkwić w choćby niewygodnych okowach oswojonego już cierpienia, niż podjąć próbę uwolnienia, stając w szranki w walce o własne szczęście. O podejmowaniu trudnych decyzji mających wpływ na życie własne, ale też przypadkowo osób. O znaczeniu tychże osób w naszym życiu. Każda z nich pełni w nim jakąś rolę, czasem bardzo znaczącą. Często pojawia się tylko chwilkę, czasem zostaje na dłużej, jednak nie ma spotkań przypadkowych…

,,[…] nie ten, kto dzieli z Wami całe życie, nadaje mu sens. Jest to raczej ten, kto sprawia, że warto było żyć, bez względu na to, ile dane Wam było spędzić wspólnie czasu”.

Autorka funduje nam historie przepełnioną elementami zaskoczenia, odkrywa przed nami zagadki przeszłości powoli, stopniowo wiążąc z sobą poszczególne wątki. Nie ma tutaj przydługich, podręcznikowych opisów, które mogłyby znudzić czytelnika. Bohaterowie ze swymi rozterkami stanowią przekrój ludzkich charakterów wraz ich wszystkimi zabarwieniami i odcieniami, i są w tym bardzo wiarygodni. Historię opowiedziana zostaje nam w sposób interesujący, inspirujący do dalszych dociekań.  Lekturę umilają zwięzłe, nie za długie rozdziały, sprawna narracja pierwszoosobowa i płynność akcji.

Jeśli więc jesteście ciekawi skąd się wziął i jaką rolę w losach obu kobiet odegrał nagietkowy szal, dlaczego zdecydowały wycofać się z życia a następnie o nie zawalczyć. Chcecie dowiedzieć się kilku niezwykle ciekawych faktów z dziejów NY, sięgnijcie po ,,Dziewczynę z nagietkowym szalem”

Dziewczyna-z-nagietkowym-szalem-3D

DATA PREMIERY: 18.05.2017

Cytaty:

  • ,,Wszystko co piękne ma do opowiedzenia jakąś historię”
  • ,,Dobroć zawsze motywowana jest czymś szlachetniejszym niż tylko pragnieniem bycia dobrym”.
  • ,,[…] życie to zbiór jedynie wybranych chwil, zarówno wspaniałych, jak i okropnych. Niektórzy nazwaliby t dziełem przypadku
  • ,,Słyszane melodie nie brzmią tak słodko jak dźwięki, które sobie wyobrażamy”
  • ,,Nasze ciała są słabe. Mimo to potrafimy odczuwać emocje ponad ich miarę, tak silne, że gdyby cało w istocie mogło dorównać mocy ukrytej w naszych sercach, mogłabym bez problemu znaleźć się u boku Edwarda, kiedy stał w płonącym oknie, i sprowadzić go na ziemię”.
  • ,,Serce zawsze pragnie widzieć wszystko w jak najlepszym świetle. Bez względu na to, o jaką sprawę chodzi. Za nic nie chciałabym, aby było inaczej. Ale to nie ono decyduje o naszych losach”.
  • ,,Miłość pochodzi z niebios […]. Jest nam dana nie po to, byśmy trzymali ją na uwięzi czy też ukrywali, ona jest po to, by się nią dzielić z innymi”.
  • ,,[…] rozpacz jest najzacieklejszym wrogiem miłości. Nie decyduj się na porzucenie miłości z obawy przed tym, że Cię ona zniszczy. I może wyda Ci się to absurdalne, ale wbrew pozorom miłość to najpewniejsza inwestycja w tym kruchym świecie”.

Za możliwość zapoznania się z powieścią ,,,Dziewczyna z nagietkowym szalem” bardzo dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu

site-logo

Przeczytaj fragment książki TUTAJ

Autor: Susan Meissner
ISBN: 978-83-65506-66-5
Rok wydania: 2017
Format: 13.5 x 20.5 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 368
Tłumaczenie: Karolina Łachmacka
Tytuł oryginału: A Fall of Marigolds


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s