,,Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa” – Joanna Jax [Recenzja patronacka]

Zapraszam na recenzję powieści ,,Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa” Joanny Jax, której to książce mam przyjemność patronować medialnie.

18238554_1292367950860495_5544479641028234331_oPewnie stwierdzicie, że się powtarzam, po lekturze niemal każdej kolejnej części cyklu ,,Zemsta i przebaczenie” stwierdzam, iż ta właśnie była najlepsza. I tym razem nie będzie inaczej. 🙂
,,Morze kłamstwa” faktycznie jest najbardziej dynamiczną, pełną ciekawych, choć momentami przerażających faktów i smutnej historycznej prawdy opowieścią.

Autorka rozpoczyna powieść przypomnieniem każdego z bohaterów oraz opisem sytuacji, w której aktualnie się znajduje.
Według mnie jest to zabieg bardzo udany, dzięki niemu czytelnik ma szansę odtworzyć sobie przeszłe losy Hanki, Juliana, Karego, Alicji, Emila i Igora.

Bohaterowie tęsknią za życiem przed wojenną zawieruchą. Marzą o spokoju i rodzinnej sielance. Hanka przyzwyczajona do splendoru i luksusów, nadal uczy się żyć w tych trudnych, pełnych ciężkiej, fizycznej pracy warunkach. Ambicja pcha ją do przodu, marzenia wybiegają przed rzeczywistość, chce się rozwijać, spełniać, korzystać z życia zamiast tkwić w małej, zapyziałej wiosce, ukrywając się z dziećmi przed prześladującym ją najeźdźcą.

,,Tak naprawdę trzymała ją w ryzach nadzieja, że życie w końcu się zmieni, karta się odwróci, a ona poczuje, że jest właśnie tam, gdzie być powinna”.

Z podobnymi rozterkami zmaga się Alicja, ciągła nagonkę na kobietę, zmusza ją do ukrywania się z synkiem u rodziny, w kieleckich lasach. Czy zbliżający się zryw powstańczy skłoni ją do powrotu do Warszawy, by stanąć w jednym szeregu z szykującymi się do walki kompanami?

Do Warszawy powraca również Igor, któremu przyjdzie zmierzyć się z trudnymi dla niego informacjami o Hance…
Dezerterskie życie układa sobie powoli Walter, Julian natomiast z pomocą znajomych próbuje odtworzyć ostatnie tygodnie życia, a co za tym idzie przyczynę swego pobytu w Hiszpanii.
W tej części Joanna Jax przybliża nam również postać zesłanej na Kołymę nauczycielki Olgi Iwanownej. Nie zabraknie również wątków z bohaterką, której nie sposób nie polubić – Ireny,

Każdy z nich zmaga się z wewnętrzymi rozterkami, każdego dręczą demony, każdy ukrywa jakąś bolesną prawdę. Na tle wojennej zawieruchy stale podejmować muszą nie tylko decyzje na wagę życia, ale również te, mające wpływ na ich emocje, stan ducha i upragnioną spokojną przyszłość.

,,A przecież albo się kogoś takiego, jakim jest, albo nie kocha się wcale. Wiem, że trudno jest wybaczyć niektóre czyny ukochanej osoby, ale najważniejsze jest to, co tkwi w naszym wnętrzu”.

Sercowe rozdarcia, niejasność uczuć, brak zdecydowania, kłamstwa i ciągłe oczekiwanie, pogłębiają u bohaterów poczucie smutku, opuszczenia i rozpaczy.

,,Cały świat składa się z kłamstw i kłamstewek. Oszukujemy innych i siebie samych. Bo czasami inaczej się nie da”.

Nie ma tu czystej, niezakłóconej żadnymi przeszkodami relacji damsko męskiej. Igor, Julian, Kary, każdy z nich kocha, każdy ma nadzieję na odwzajemnone uczucie,
wymagając jednocześnie zbyt wiele od drugiej osoby, nie potrafiąc samemu spojrzeć z boku na swe postępowanie.

,,A ja wcale nie chcę się zmieniać, by mnie kochał. Jeśli nie potrafi obdarzyć mnie bezwarunkowym uczuciem, to nic nie warta jest taka miłość. To fałszywy obraz, który malujemy w naszych sercach”.

Cennym jest wszelki odruch zrozumienia, miłosierdzia, miły gest, akt dobrej woli.
Miłość staje się źródłem siły, motywacją do dalszego życia, pełnego nadziei i oczekiwań względem przyszłości.

Razem z bohaterami wkraczamy w okres przygotowań do powstania warszawskiego. Powstania, o którym każdy z nas uczył się, tchnięty ciekawoścą doczytywał i sam
zasięgał informacji nt. tej pełnej tragizmu akcji w przeważającej cześci młodych ludzi.
Joanna Jax z pietyzmem odzwierciedla zapał, chęci do działania, a w dalszej części momenty zwątpienia nie tylko uczestników powstania, ale również samych przełożonych – najwyższych rangą dowódców.
Ich ignorancję, brak logiki w zaistniałej sytuacji i realnego na nią spojrzenia. Myślę, że każdy z nas często zadaje sobie pytanie, dlaczego wydano ostateczny rozkaz do walki, mając świadomość jak z pewnością się ona zakończy? …

Znalezione obrazy dla zapytania powstanie warszawskie ofiary

Powieść pełna jest ciekawych wątków nasyconych wieloma różnobarwnymi emocjami, pełnych akcji, ale też pozostawiającymi miejsca na zadumę.
Autorka serwuje nam zdecydowanie śmielszy język, zarówno jeśli chodzi o brutalną rzeczywistość, jak i sceny z prywatnego życia bohaterów (tj. lubieżne myśli Waltera).
Nie raz w trakcie lektury pieczołowicie oddanej akcji, czytelnik drży o ich życie, trzyma kciuki za pomyślny jej obrót i z przerażeniem śledzi poczynania prześladowców względem ludności cywilnej.

Podobny obrazTen realizm choć momentami porażający, skłania do dalszych historycznych poszukiwań. Zdarzało mi się odłożyć książkę na chwilę, by sięgnąc po obszerniejsze informacje na temat danej postaci czy konkretnego wydarzenia.

Nie da się przejść obojętnie obok tej lektury. Emocje wzbudzają nie tylko wydarzenia w niej przedstawione, ale i też bohaterowie, w których życie nie sposób się nie zaangażować.
I choć w ,,Morzu kłamstwa” tkwią oni w okowach swych trudnych wyborów, mam wrażenie, że te decyzje powoli już się klarują, a oni sami dojrzewają do podjęcia ostatecznych rozwiązań, mających ustabilizować chaos panujący w ich życiu prywatnym. Zmęczeni trwającą wojną pragną ostoi bezpieczeństwa, choćby tylko w postaci niezmąconych już kłamstwem uczuć.

,,Czasami wszystko wygląda inaczej, niż nam się wydaje. Namiętność lubi zakładać na nos różowe okulary, zniekształcać obrazy, okłamywać nasze serca, dopiero prawdziwa i głęboka miłość zrzuca maskę, by czlowiek mógł odróżnić
jedno od drugiego”.

blurb

Premiera 04 października 2017

zlogofoto

Za możliwość zapoznania się z powieścią „Zemsta i przebaczenie. Rzeka tęsknoty” przed jej premierą dziękuję Wydawnictwa Videograf SA

videograf png

Cały cykl powieściowy „Zemsta i przebaczenie” składa się z następujących tomów:

I.   Narodziny gniewu (RECENZJA)
II.  Otchłań nienawiści (RECENZJA)
III. Rzeka tęsknoty  (RECENZJA)
IV. Morze kłamstwa
V.  Bezkres nadziei
VI. Dolina spokoju

 

ZAPOWIEDŹ ,,ZEMSTA I PRZEBACZENIE. MORZE KŁAMSTWA”

Zapraszam na FP autorki KLIK

 Grupa miłośników pióra Joanny Jax TUTAJ

⇒⇒ KONKURS ⇐⇐


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Reklama

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s