,,Kącik rodzinny” #17 ,,Święta dzieci z dachów” Mårten Sandén

Zapraszam na kolejny odcinek ,,Kącika rodzinnego”!
Dziś opowiem Wam o książeczce dla dzieci, która idealnie nadaje się jako
upominek pod choinkę. 🙂 

,,Święta dzieci z dachów” to propozycja wyjątkowa. Zaczęłam ją czytać swoim pociechom wieczorem – do snu. Skończyłam w nocy, nie mogąc się oderwać.

swieta-dzieci-z-dachow_420pxrgbPóżną już porą na sztokholmski dworzec przybywa trójka małych uciekinierów z domu dziecka: dwie dziewczynki i mały chłopiec. W czasie, gdy Moga pospiesznie wysyła list do taty z prośbą o pilny powrót z Afryki, uwaga pozostałej dwójki skupiona zostaje na siedziącym samotnie, żebrzącym staruszku.
Szczególnie zainteresowany mężczyzną wydaje się być Issa, który momentalnie nawiązuje z nim nić porozumienia.

Całej sytuacji z boku przygląda się tajemnicza dziewczynka, która zdaje się doskonale poinformowana o ich przybyciu. Proponuje maluchom nocleg i prosi o pomoc w uświadomieniu staruszkowi, cierpiącemu na amnezję, kim faktycznie jest. Prośba ta skierowana jest głównie do Issy, gdyż Pirania zdaje sobie sprawę z jego wyjątkowości. Chłopiec widzi i czuje więcej niż inni. Jego przybcia oczekiwano od dawna…

W przedsięwzięcie to zaangażowane zostają również wszystkie dzieci z dachów – sieroty nie mające rodzin, którym szczególnie zależy na odzyskaniu przez Niklassona pamięci.

Kim więc faktycznie jest i dlaczego nic nie pamięta staruszek z dworca? Dlaczego koniecznie musi o wszystkim przypomnieć sobie do Wigilii?
Czy dzieci z dachów, ciche i niewidoczne jak duszki, rzeczywiście istnieją?
Czy z pomocą Issy uda im się uratować Święta?

,,Święta dzieci z dachów” to piękna, podana dostępnym dla maluchów językiem opowieść. Historia niezwykle wzruszająca, pełna nadziei i magii.

Wszystkie dzieci które poznajemy na kartach tej opowieści są samotne, żyjące na własnąIMG_5888 rękę, nie znające  uczucia rodzicielskiej miłości. Nie wydają się jednak tym faktem bardzo zmartwione, gdyż świadomi są, iż mają siebie nawzajem i zawsze mogą na sobie polegać.
Issa, Stella i Maga, dzięki dobroci swej tymczasowej opiekunki, osoby zaprzyjaźnionej z dziećmi z dachów – Miriam, mają możliwość choć przez chwilę poczuć się jak w rodzinie, zaznać ciepła, opieki, poczuć się dziećmi, na których komuś zależy, na które ktoś czeka i o które ktoś chce się troszczyć.

Historia ta z pewnością skłoni do refleksji nasze pociechy, pozwoli uświadomić sobie, że na świecie nie wszędzie jest kolorowo, a mając przy boku kochajacyh rodziców, są ogromnymi szczęściarzami…
Z drugiej strony, lektura ta, to ogromna dawka nadziei dla tych samotnych, opuszczonych, tęskniących za miłością maluchów. Emocje uciekinierów z domu dziecka na pewno nie będą im obce. Opowieść ta z pewnością jest więc bardzo dobrym wstępem do rozmów na trudniejsze tematy…

IMG_5886

Bohaterowie spotykają na swej drodze wiele niezwykłych istot, znanych im dotychczas jedynie z baśni… Jak w wielu opowieściach dla najmłodszych, mamy tu walkę dobra ze złem, magiczne zjawiska, tajemnicze postaci, a wszystko podane w sposób tak zagadkowy i frapujący, iż czytelnik niewątpliwie jest w stanie uwierzyć w prawdziwość tej historii. 

Dodatkowo, bardzo pomysłowym posunięciem jest nawiązanie autora do bohatera książki Astrid Lindgren „Karlsson z dachu”, który to również ma swój mały udział w życiu dzieci z dachów. 🙂

Książeczka jest przepięknie wydana, oryginalnie zilustrowana i podzielona na 24 krótkie rozdziały, idealne do czytania w każdy grudniowy wieczór, aż do Wigilii! A porządna, twarda oprawa idealnie dopełnia 100-u stronicowej całości.
Polecam gorąco! ❤

151102010381783

Premiera: 11.2016

Wydawnictwo Zakamarki

169036_179956442043738_7832285_n

Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Ilustracje: Lina Bodén


Wyd. Zakamarki również w tym roku przygotowało niezwykłą propozycję dla najmłodszych na nadchodzące święta – opowieść napisaną w 24 rozdziałach do czytania w grudniowe wieczory aż do Wigilii:

,,Hurra, są Święta!” – Ulf Nilsson
Premiera: 11.2017, ilustracje: Emma Adbåge

hurra-sa-swieta_420pxrgbZabawna, filozofująca opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!

Zbliżają się Święta. Młody prosiak Rufus, za radą starego knura, ucieka z transportu do rzeźni. Niedługo potem spotyka równie bezdomną kotkę. Razem zasiedlają opuszczoną chatę, gdzie jak się okazuje, mieszkają jeszcze dwie myszy. Ale lista lokatorów niebawem znacznie się powiększy – ich chata zacznie pękać w szwach! Przyjaciele przygotowują się do Świąt, korzystając z książki Święta w naszym domu, bo sami niewiele o nich wiedzą.

 


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Jedna uwaga do wpisu “,,Kącik rodzinny” #17 ,,Święta dzieci z dachów” Mårten Sandén

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s