,,Rodzinne rewolucje” – Małgorzata Kasprzyk [Recenzja patronacka]

Czy z rodziną rzeczywiście najlepiej wychodzi się na zdjęciu? 🙂

rodzinne rewolucjeDominika jest piękną, odnoszącą sukcesy zawodowe trzydziestolatką. Wydawałoby się, iż do szczęścia brakuje jej tylko życiowego partnera. Wprawdzie, ceni sobie towarzystwo mężczyzn i bardzo dobrze się z nimi dogaduje, pozostają oni jednak dla niej jedynie znajomymi …
Nie odczuwa potrzeby zakładania rodziny, nie czuje pociągu do płci przeciwnej, nigdy również nie doświadczyła stanu zakochania.
Jej lęk przez związkiem, rodzina zrzuca na karb wydarzeń z przeszłości, a mianowicie odejścia ojca, rozwodu i wpływu jaki sytuacja ta wywarła na Dominikę oraz jej brata Czarka.
Matka dziewczyny jednak, mimo iż nadal trzymająca urazę do byłego męża, postanawia dać sobie szansę i powtórnie wchodzi w związek małżeński.
Wybranek Zosi również jest rozwodnikiem, w konsekwencji rodzina znacznie się powiększa, tworząc tak ‚modną’ dziś rodzinę patchworkową.

Czy dorosłe już dzieci Zosi i Janka są w stanie się z sobą zaprzyjaźnić?

W kolejnych rozdziałach autorka stopniowo przybliża nam wszystkich członków rodziny Dominiki, stanowiącej główną ‚oś tej powieści’.

Małgorzata Kasprzyk sprawnie przechodzi między perypetiami poszczególnych bohaterów powieści, nadając jej tym samym płynności, co sprawia, iż książkę tę, czyta się z przyjemną lekkością.
Czytelnik ma okazję uczestniczyć w codziennym życiu Zosi, Janka, Niki, Czarka i Artura, obserwować ich zmagania z przeszłością, oraz jej wpływ na dzisiejsze relacje i więzi między bliskimi sobie osobami.

Książka ta opisuje prozę życia, rozwód i jego konsekwencje, szczególnie te wywierające wpływ na dzieci. Autorka oszczędziła nam jednak tragedii mających podnieść poziom dramaturgii tej historii.
I bardzo dobrze. Dostajemy więc powieść o codzienności, zmaganiach bohaterów z każdym kolejnym dniem, trudnych decyzjach, powrotach do bolesnych wspomnień, ale też historię przepełnioną humorem, dzięki czemu, pozycja ta, otrzymuje znamiona dobrej powieści komediowej.
,,Rodzinne rewolucje” to lekka i mimo poruszanych w niej trudnych tematów, przyjemna lektura.

Powieść o trudnych wyborach, o tym jak trudno jest pogodzić się z dorastaniem, a co za tym idzie dorosłością dzieci.
Okazuje się, że duże już latorośle nie oznaczają braku problemów, rodzice zawsze będą przeżywać i martwić się o swe potomstwo i z bólem obserwować popełniane przez nich błędy. Często następuje więc konfrontacja rzeczywistości z wyobrażeniami i nadziejami łączonymi z dzieckiem, oraz brakiem chęci zrozumienia ścieżki, którą ono obrało, co może być przyczyną wielu nieporozumień.

Głównym jednak motywem książki jest wspomniana już wcześniej trauma rozwodu, radzenie sobie z tą trudną sytuacją i jej wpływ na dorosłe już życie.
Autorka dowodzi, iż nie ma tutaj reguły, a rozstanie rodziców nie zawsze musi wiązać się z długoletnimi urazami, i na przykładzie dwóch rodzin doskonale nam ten fakt obrazuje.

Bohaterowie dowodzą również, iż zawód minionym związkiem, nie musi oznaczać ‚końca przygody z miłością’ i zamknięcia swego serca na to najpiękniejsze uczucie.
Perypetie niemal wszystkich wykreowanych przez M.Kasprzyk postaci pokazują, jak wiele znaczy obecność drugiego człowieka. Mimo, iż do samotności można się przyzwyczaić, z trudnością wyobrażając sobie, wspólne z kimś życie, warto czasem zaryzykować i wyjść szczęściu naprzeciw.

„Dziwiła się, że wcześniej była zwolenniczką samotnych
wieczorów. Teraz miała z kim porozmawiać o tym,
jak jej minął dzień, pośmiać się, pożartować… Przyznawała
sama przed sobą, że to rzeczywiście bardzo przyjemne”.

,,Rewolucje rodzinne” to powieść obyczajowa ze sporą dawką humoru, który z pewnością pozwoli czytelnikowi na miły wieczorny relaks.
Bohaterowie dostarczają nam wzruszeń, pretekstu do chwil zamyślenia, ale również wiele uśmiechu! Autorka postarała się, by każdy z nich cechował się osobliwym charakterem, przyzwyczajeniami, ale też często budzącym uśmiech dystansem do siebie.

Powieść mówi o sprawach, z którymi wielu z nas styka się na co dzień, czy też zna je z autopsji. Nie ma tu wymuszonego dramatyzmu. To zwyczajna opowieść o życiu, dzięki czemu pozwala czytelnikom na utożsamienie się z bohaterami i 
wyciągnięcie wniosków z reakcji na poszczególne zdarzenia, którym czoła muszą stawić. I choć zwykle do wysnucia odpowiednich refleksji zmuszają nas wydarzenia mało przyjemne, należy pamiętać, iż nigdy nie jest za późno na docieranie się z rodziną, a skrywanie uraz pod płaszczykiem urażonej dumy i doznanego zawodu, krzywdzi nie tylko osobę w stosunku do której emocje te odczuwamy, ale przede wszystkim nas samych.

ZAPOWIEDŹ KSIĄŻKI

videograf png
 
 KONKURS z książką ,,Rodzinne rewolucje” już wkrótce!

PREMIERA


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)
IG Miłość do czytania

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s