Kącik rodzinny #22 ,,Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” R.J.Palacio

d_3997Są takie książki, które trzeba przeczytać. Książki potrzebne, skuteczniejsze w swym oddziaływaniu niż niejedna godzina wychowawcza odbywająca się w szkole.

Jestem mamą dwójki małych dzieci, dlatego zdecydowałam, że w pierwszej kolejności sięgniemy po „Cudownego chłopaka” R.J.Palacio właśnie w wersji dla najmłodszych.

Co jest najbardziej urzekające w tej książeczce? Prosty, niezawoalowany, dosadny przekaz. Narratorem jest Auggie, mały chłopiec, który urodził się ze zdeformowaną twarzą. Poprzez liczne ilustracje i krótkie opisy, poznajemy jego punkt widzenia na otaczającą go rzeczywistość.

Chłopiec, jest zwyczajnym dzieckiem, czy jest inny? Wcale nie! Jest wyjątkowy. Jego wygląd jednak odstrasza rówieśników, staje się obiektem drwin i żartów. By ukryć się przed wzrokiem innych, ukrywa się pod kaskiem astronauty. W nim czuje się pewnie, bezpiecznie. Może odetchnąć pełną piersią i być postrzeganym w upragniony przez siebie sposób. 

IMG_7450 (1)
Maluch, za pośrednictwem stron tej książeczki, wyjaśnia nam, że wcale nie jest inny. Podobnie jak koledzy lubi jeździć na rowerze, grać w piłkę, jeść lody i bawić się z ukochaną suczką Daisy. Jedyna równica między nim, a rówieśnikami to sposób w jaki się go postrzega. Wszystko jednak można zmienić…

„Wiem, że nie mogę zmienić tego jak wyglądam.
Ale być może ludzie mogliby zmienić sposób, w jaki na mnie patrzą”.

Ta opowieść porusza serca. Wersja dla dzieci ma bardzo jasny, zrozumiały dla najmłodszych przekaz:
„Nie oceniaj mnie po wyglądzie. Najważniejsze jest to, czego nie widać. Nieważne jak wyglądam, nie mam na to wpływu, w środku jestem taki sam jak Ty. Jest mi smutno, gdy naśmiewają się ze mnie inni, tak samo jak byłoby smutno i Tobie”.auggie.png

Każdy z nas chce, by go lubiano za to kim jest, a nie jak wygląda, jaki ma kolor skóry, czy jest chudy, grubszy, wysoki czy niski.
Natura uczyniła nas różnymi, i powinniśmy fakt ten zaakceptować, unikając usilnego szeregowania ludzi w klamrach (nie-)normalności.

Wszak czym jest normalność? Każdy z nas jest wyjątkowy, i tak właśnie chce się czuć.

Historia Augusta jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem, z czego skwapliwie skorzystałam, i również Was do tego zachęcam.
Traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Uczmy dzieci szacunku i empatii do drugiej osoby.

Premiera: styczeń 2018

Wydawnictwo Albatros

logotyp-albatros

IMG_7449

Strona dedykowana książce i filmowi ,,Cudowny chłopak”


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)
IG Miłość do czytania

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s