,,Ten z naprzeciwka” – Magdalena Ludwiczak [Recenzja patronacka]

okladka1Jagoda, porzucona przez chłopaka, który odszedł do jej przyjaciółki, w jednej chwili traci dwoje bliskich sobie osób.
Przygnębienie dziewczyny pogłębia się, gdy wkrótce potem traci pracę i zmuszona zostaje dołączyć do rodziców przebywających w Irlandii, pracując w przetwórni ryb.
Nie mogąc dłużej znieść takiego życia, wraca do domu, gdzie chwilowo jej jedyną rozrywką staje się podglądanie tajemniczego sąsiada z naprzeciwka.
Wytchnienie i okazję do przemyślenia swej aktualnej sytuacji, odnajduje w rodzinnym domku nad jeziorem.
Tam, poznaje sympatycznego wdowca Janusza oraz jego nastoletnią córkę. Historia mężczyzny porusza dziewczynę tak bardzo, iż pod jej wpływem odżywa w niej pasja do pisania, która staje się dla niej odskocznią od codziennych problemów, a z biegiem czasu i sposobem na życie.

Jednocześnie, Jagoda nie ustaje w poszukiwaniach pretekstu do spotkania z tajemniczym sąsiadem. Niedostępny, zagadkowo zapracowany, samotny Norbert, nie wydaje się jednak zainteresowany zawieraniem nowych znajomości. Ciężar własnych doświadczeń oraz przekleństwo ukochanej pasji, nie pozwalają mu na swobodny i beztroski styl bycia.

Czy tych dwoje, doświadczonych przez życie młodych ludzi, znajdzie wspólną nić porozumienia?

,,Ten z naprzeciwka” to historia o zagubieniu. O trudnej do przebycia ścieżce ku spokojnemu życiu, gdy człowiek prześladowany jest nieustannie przez demony przeszłości.
Każdy z bohaterów, wykreowanych przez autorkę, w samotności prowadzi własną batalie o szczęście. Jagoda, Norbert, Janusz popadają w stan poczucia beznadziei. Katalizatorem tej trójki staje się właśnie Jagoda – osoba, której przeżycia, w porównaniu do trudnej przeszłości mężczyzn, są zdecydowanie lżejsze.
Wzajemna relacja bohaterów zdaje się mieć ozdrowieńczą moc. Magdalena Ludwiczak pokazuje jak ogromne znaczenie dla drugiego człowieka ma wsparcie, pomoc czy choćby sama obecność drugiej osoby.

Historie, które z coraz większą częstotliwością powstają spod pióra dziewczyny, zaczerpnięte zostają z naszej codzienności i często również z autopsji samej Jagody: niespełniona miłość, pragnienie bycia dorosłą za wszelką cenę,  problemy nastolatków, trudne kontakty z rodzicami, wyzwania stawiane przez życie młodym ludziom i nade wszystko, wartość rozmowy z drugim człowiekiem, stają się motywem przewodnim twórczości młodej pisarki.
Poprzez te wplecione w treść powieści opowiadania oraz losy głównych bohaterów, autorka wskazuje czytelnikowi wartości, które w życiu mają największe znaczenie…

Już sam tytuł tej książki sugeruje nam jak bardzo życiowa jest ta historia. Tych z naprzeciwka jest tak wielu…
Codziennie mijamy ich na ulicy, widzimy w oknie w bloku po drugiej stronie. Każdy nosi w sobie ładunek doświadczeń, który ukształtował go na człowieka, którym się stał. Autorka nie boi się poruszać zagadnień, które nadal w naszym społeczeństwie wzbudzają niepokój i nieufność wobec osób, które zmagają się z danym problemem: zaburzenia psychiczne, alkoholizm, próby radzenia sobie z nieustannym cierpieniem i lękiem.
Jakże łatwo przychodzi nam ocenianie drugiej osoby, bez choćby momentu zastanowienia i chwili, by  zadać sobie pytanie ‚dlaczego?’ … 

Mimo trudnych tematów, które z sobą niesie, z książki Magdaleny Ludwiczak bije optymizm, co sprawia, że czyta się ją nader lekko i szybko. „Ten z naprzeciwka” to pozycja idealna dla miłośników  literatury obyczajowej! 

Premiera 14 lutego 2018 r.

152035721924827958

Wydawnictwo Literackie Białe Pióro

bp pngK

Książkę w promocyjnej cenie można nabyć m.in. TUTAJ

KONKURS  


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)
IG Miłość do czytania

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “,,Ten z naprzeciwka” – Magdalena Ludwiczak [Recenzja patronacka]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s