,,Ta dziewczyna” – Michelle Frances [Recenzja]

Być może to ‚dziwne’ i nie powinnam się przyznawać, jednak jak dotąd, niewiele przeczytałam głośnych książek z ‚dziewczyną’ w tytule…
Słowo to, stało się ostatnio wdzięcznym, mogącym sugerować dobrą pozycję czytelniczą, a co za tym idzie sukces wydawniczy słowem – twarzą książki.

,,Ta dziewczyna” skusiła mnie jednak niecodzienną fabułą. Po zapoznaniu się z notą wydawcy, od razu pomyślałam o filmie z Jennifer Lopez w roli głównej: „Sposób na teściową” i rzeczywiście pierwsze rozdziały bardzo mi ten klimat odzwierciedlały.
Z jedną zasadniczą różnicą. Cherry absolutnie nie jest niewinną, na zabój zakochaną kobietą, a Laura – potencjalna teściowa dziewczyny, choć zaborcza i nadopiekuńcza w stosunku do syna, ma ku swemu zachowaniu wyraźne przesłanki.

Cherry, dziewczyna z nizin społecznych, za wszelką cenę próbuje wyrwać się ze swego środowiska. Podstępem zdobywa pracę w bogatej dzielnicy, licząc na ‚przypadkowe’ spotkanie i dalszą znajomość z którymś z bogatych klientów agencji nieruchomości. Faktycznie, tak właśnie się dzieje. Celem dziewczyny zostaje Daniel, młody, ambitny, pracowity i szalenie przystojny przyszły lekarz z funduszem powierniczym. Zaślepiony, podatny na manipulacje chłopak nie zauważa działań, których pada ofiarą, a sugestie matki, pod wpływem nowej sympatii, zostają szybko zepchnięte na bok.
Żadna z kobiet nie zamierza jednak odpuścić, co powoli prowadzi do otwartej konfrontacji i wielu tragicznych w swych skutkach zdarzeń…

Czy „Ta dziewczyna” jest rzeczywiście tym thrillerem, który nie da Wam w nocy zasnąć?

Początkowo czułam lekki zawód. Książka dość długo się rozkręcała, a na podstawie dotychczas przeczytanej treści, trudno było określić ją mianem thrillera.
Ta część utrzymana została raczej w swobodnym napięciu, które nie powoduje jednak, iż czytelnik z niecierpliwością przewraca kolejne strony.
Po mniej więcej połowie książki, zastanawiałam się, w jaki sposób autorka zamierza wybrnąć z wątku, który tak naprawdę, może już zakończyć całą historię. I właśnie wtedy, pod wpływem jednego, okrutnego kłamstwa, akcja gwałtownie przyspiesza, a cała powieść (i zaaferowany czytelnik) nabiera rumieńców.
Pod koniec, nie mogąc doczekać się finału, powieść czytałam niemal na jednym wdechu…

Zdjęcie użytkownika Wydawnictwo Albatros.Na uwagę zasługuje kreacja Cherry. Mściwa, pełna oczekiwań, roszczeniowa, niewdzięczna i śmiało można się pokusić o stwierdzenie, że wyzbyta z emocji, przejawiająca patologiczne cechy osobowości dziewczyna dostarcza czytelnikowi wielu emocji! Nie raz czytając o jej postępkach robiłam wielkie oczy, a przekleństwo samo cisnęło się na usta…
Jej poczynania nie mają nic na swoje usprawiedliwienie, postać taką, kolokwialnie określamy dziś jako „Zło”.

Skrupulatnie ukształtowana została również sylwetka Laury. Widzimy pobudki, które skłaniają ją do konkretnego działania, i mimo, iż czasem czyny te wydawać się mogą szokujące, czyż nie jest prawdą, iż kochająca matka zrobi wszystko, by chronić swe dziecko? Tym bardziej, jeśli ma ku temu konkretne powody? 

W przeciwieństwie do kobiet, postacie męskie są tutaj dość nijakie, mało wyraziste, momentami miałkie. Zarówno Howard, jak i Daniel pozbawieni są przysłowiowego ‚pazura’,  którym obdarzone zostały w tej historii jedynie ‚pojedynkujące się’ o swe racje  kobiety. 

Ciekawa jestem, którą z nich, po lekturze tej książki, ocenicie jako postać negatywną. Dla mnie, bez żadnych wątpliwości jest to Cherry…

Zdecydowanie warto przejść przez pierwsze rozdziały, by później dać się porwać bohaterom w wir akcji. Kłamstwa, manipulacje, intrygi, podejrzenia, dążenie do celu za wszelką cenę, i dwie kobiety walczące o tego samego mężczyznę.

Moim skromnym zdaniem ,,Ta dziewczyna” Michelle Frances jest jak najbardziej udanym debiutem literackim autorki. Początkowa opieszałość, być może spowodowana została chęcią dawkowania czytelnikowi emocji,  dlatego też ci, którzy zniechęceni jej powolnym biegiem, zrezygnują z lektury,  niech żałują i czym prędzej do niej powrócą!

Data wydania: 15 lutego 2018 r.

152087203521113196

Wydawnictwo Albatros

logotyp-albatros

Tytuł oryginału: THE GIRLFRIEND
Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Liczba stron: 416
ISBN: 978-83-8125-125-9
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Michelle Frances ukończyła szkołę filmową w Bournemouth, jest też absolwentką American Film Institute w Los Angeles. Po powrocie do Londynu pracowała dla telewizji BBC jako scenarzystka I producentka. Ta dziewczyna jest jej debiutem literackim.


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)
IG Miłość do czytania

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s