Kalendarz, notatnik, organizer czy pamiętnik? Przekonaj się, który z zaproponowanych tytułów będzie idealny dla Ciebie!

Kalendarz, notatnik, organizer, dziennik czy pamiętnik?
Przekonaj się, który z tytułów będzie idealny dla Ciebie!
 Poszukujesz prezentu dla najbliższych? Sprawdź, który z poniższych propozycji sprawdzi się najlepiej!

Poniżej znajdziecie opis i porównanie 3-ech kalendarzy. Dwa z nich to tegoroczne premiery. „Twój dziennik” Reginy Brett pojawił się na rynku kilka lat temu i cieszył się dużym powodzeniem. Dzięki swej popularności, stał się swego rodzaju prekursorem „wieloletnich kalendarzy”, czyli takich, w których nie odnosimy się do konkretnej, pełnej daty (np. środa 07.11.2018r.), a do samych miesięcy, tygodni czy poszczególnych dni. Tym samym, jeden egzemplarz możemy bez przeszkód eksploatować przez kilka lat. 🙂

ksm_1.jpg

Osobiście, od zawsze miałam wewnętrzny opór przed używaniem terminarzy – moje firmowe egzemplarze leżą nietknięte w korpo-biurku. Jedyna tego rodzaju publikacja, którą wspominam z nostalgią i rozrzewnieniem to „Kalendarz szalonego małolata”, w którym zaczytywałam się w latach 90-tych. 🙂 Ośmielę się nawet określić go mianem inicjatora, który przyczynił się do powolnej popularyzacji kalendarzy ‚wielofunkcyjnych’.

Przez długi okres czasu nic wyjątkowego w tym zakresie nie wpadło mi w oko, nawet w telefonie nie używam kalendarzowej opcji. Jestem osobnikiem, który prędzej zapisze coś w elektronicznym notatniku, kalendarzu ściennym, zawiesi na lodówce/monitorze karteczkę, bądź zapiski te upycha do portfela/torebki…
Myślę, że nie jestem jedyna, dlatego zarówno wydawcy, jak i autorzy wyszli nam naprzeciw, uatrakcyjniając terminarze, dostosowując je do potrzeb czytelnika i wyposażając w rozmaite opcje. Oddają więc użytkownikowi mnóstwo miejsca na zapiski, przemyślenia, inspirujące, motywujące cytaty, serwują nam przepisy kulinarne oraz ciekawe teksty.

I faktycznie, te „atrakcje” spowodowały, że sięgam po kalendarze dużo częściej, z ciekawością i zainteresowaniem przeglądając poszczególne propozycje pojawiające się na rynku.

Na początek tytuł dotychczas mi najbliższy, a więc:

1. ,,Twój dziennik” Regina Brett, Wyd. Insignis
Premiera 11.2015

twoj-dziennik-12-nowych-lekcji-i-mysli-na-kazdy-dzien-b-iext40631422To pierwszy kalendarz (ups – drugi, wszak pierwszym był wspomniany już ,,Kalendarz szalonego małolata”), który nabyłam i faktycznie po niego sięgam. Ba! Z dużym zainteresowaniem czytałam teksty autorki, które znaleźć można w jego wnętrzu. Felietony te, to 12 lekcji, które umieszczone zostały na początku każdego kolejnego miesiąca. Następujące po sobie dni tygodnia zajmują, każdy – oddzielną stronę. Oznaczone są one datą, dzień tygodnia natomiast, czytelnik oznacza sam, adekwatnie do  bieżącego roku.
Każdy dzień opatrzony został inspirującym cytatem z książek Reginy i symbolicznym rysunkiem nawiązującym stylistycznie do okładek ich polskich wydań, a czasem i krótkim kreatywnym zadaniem. Dowiadujemy się również, kto w danym dniu świętuje imieniny oraz jakie nietypowe święto akurat obchodzimy. 🙂
Same felietony, w dużej części inspirowane są pobytami autorki w Polsce. Są to ciepłe, wzruszające, niosące nadzieję artykuły zarówno dla osób zagubionych, poszukujących swej życiowej ścieżki, jak i tych pragnących motywacji, lubiących oddać się zamyśleniu i refleksji.
Przyznam, że często sięgam po ten tytuł, czasem jedynie po to, by sprawdzić jaki cytat przygotowała autorka na dziś. 🙂

14700467073118075-jpg-gallery.big-iext40631348

Pozycja ta idealnie sprawdzi się również jako notatnik, w którym każdy dzień to osobna strona czekająca na Twoje obszerne wpisy (tak, miejsca na własne notatki jest naprawdę sporo). Z powodzeniem może pełnić również funkcję pamiętnika, co zresztą sugeruje sam tytuł publikacji – „Twój dziennik”.

„TWÓJ DZIENNIK to osobisty notatnik i wyjątkowy kalendarz z myślami Reginy na każdy dzień i nową lekcją na każdy miesiąc.”

Używam go od kilku lat, jest prosty, przejrzysty, inspirujący. Nadaje się do użytku zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny, co czyni go wyjątkowym pośród innych tego typu pozycji. 
Być może spośród wielu tego rodzaju propozycji, ten tytuł nie wyróżnia się wybitnie atrakcyjnym wydaniem. Zarówno stylistyka, jak i oprawa graficzna są bardzo oszczędne, a obwoluta wręcz surowa, jednak i ten fakt możemy postrzegać jako cechę pozytywną. Zabieg ten, przypomina nam o głównym przeznaczeniu tej książki. To „Twój dziennik”, a wiec czytaj, pisz, odkrywaj siebie!
Dla osób poszukujących refleksji i miejsca na swoje przemyślenia jest to pozycja idealna. Polecam! IMG_3828

Tłumaczenie: Olga Siara
Oprawa: sztywna
Wymiary: 120×195 mm
Liczba stron: 432
ISBN 978-83-653151-1-3
Data wydania: 04/11/2015
Cena katalogowa: 34,99 zł

2. ,,Nieco dziennik, czyli Twoje piękne chwile” Magdalena Kordel, Wyd. Znak
Premiera: 14.11.2018r.

nieco-dziennik-czyli-twoje-piekne-chwile-b-iext53243064
Nieco kalendarz, nieco pamiętnik, nieco notatnik. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to szata graficzna, wysublimowana, skromna a jednak piękna, wysmakowana, podkreślona twardą oprawą – klasa.

Książka ta, podobnie jak wcześniej omawiany tytuł, nie jest ograniczona konkretną, pełną datą.
Kalendarz podzielony jest na pory roku oraz miesiące, i tylko wg nich oznaczony.
W związku z tym, jest to pozycja idealna dla osób chcących sporządzać obszerniejsze notatki, czy prowadzić pamiętnik, gdyż sami możemy zdecydować ile miejsca przeznaczymy na dany dzień.
Jest więc nie tylko wieloletnim kalendarzem, ale i idealną przestrzenią na osobisty dziennik. Mamy tu miejsce zarówno na zapiski, swoje comiesięczne cele, plany i marzenia, jak i mnóstwo miejsca na własne różnej treści przemyślenia.

Ogromną rolę w tym kalendarzu pełnią cytaty, które są swoistym motywem przewodnim tego wydawnictwa. Znajdziemy je na niemal każdej stronie dziennika, co więcej, często dopasowane są do konkretnej pory roku.
Sentencje te zaczerpnięte zostały z wszystkich książek Magdaleny Kordel przez córkę autorki – Zuzę Kordel i ozdobione pięknymi ilustracjami oraz fotografiami również dopasowanymi do bieżącej aury.

IMG_3829

Motyw, który bardzo mi się spodobał, to oznaczenie w dzienniku świąt nietypowych. Nie zaskoczy nas już więc Dzień Marzyciela, Dzień Pingwina, Dzień Tęczy czy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. 🙂
A dla miłośników szarad znajdą się również krzyżówki bazujące na hasłach związanych z literaturą. 🙂  

Moim zdaniem, pozycja świetna, prosta, przejrzysta, zachęcająca nie tylko do uwieczniania w niej chwil pięknych, ale i tych słabszych, które czynią nasze życie bardzie wartościowe.
Raczej nie będę się powstrzymywać, by wstrzemięźliwie, miesiąc po miesiącu odkrywać kolejne strony tego tytułu i przejrzę/ przeczytam cały „Nieco dziennik” na raz. 🙂
Bardzo dobra propozycja na prezent dla każdej kobiety, niezależnie od wieku.
Ze względu na motyw oprawy i stylistykę, pozycja ta skierowana jest właśnie do kobiet.

IMG_3830

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
Pierwsze wydanie: 2018-11-12
ISBN: 978-83-240-5512-8
Liczba stron: 300
Wydawnictwo: Znak
Format: 144x205mm
Cena katalogowa: 39,90 zł

3) ,,Planer taki jak Ty”od Gabrieli Gargaś, Wyd. Czwarta Strona
Premiera: 31.10.2018r.

15378786370899795-jpg-gallery.big-iext53340088.jpg

Podobnie jak w poprzednim kalendarzu, okładka robi wrażenie: piękna, kwiatowa, a jej uroda podkreślona została sztywną obwolutą.
Autorka w dość obszernym wstępie wprowadza nas w charakter „Planera”, objaśnia motywy, kierujące nią w jego sporządzaniu i informuje co w nim znajdziemy.
Zgodnie ze słowami umieszczonymi we wstępie jest to nie tylko dziennik i kalendarz, ale też organizer, planer, przypominacz.
Nie ma również wątpliwości dla kogo skierowana jest ta propozycja: do kobiet zabieganych, żyjących intensywnie, które pamiętać muszą o wszystkim i wszystkich.
I faktycznie, już po pierwszym przewertowaniu stron, charakter tego tytułu zostaje odzwierciedlony w postaci miejsca na zaplanowanie swego dnia w każdym jego aspekcie:  sporządzenia listy zakupów, planów posiłków, wykazów marzeń do spełnienia, czy książek do przeczytania.

Planer podzielony jest na dni tygodnia, natomiast od jakiego miesiąca zaczniemy go używać, decydujemy sami. Każdy miesiąc poprzedzony jest harmonogramem, w którym w skrócie odnotować możemy swe plany na najbliższe 30 dni.

15378786371329798-jpg-gallery.big-iext53340096.jpg
Schemat kalendarza w żaden sposób nas nie ogranicza. Zdecydowanie jest to jednak planer/organizer, w którym zapisywać możemy krótkie przemyślenia.
Na pamiętnik miejsca jest moim zdaniem zbyt mało. Na dwóch rozłożonych stronach zamieszczone są dni robocze. Weekend i podsumowanie tygodnia to strona kolejna.
W każdym z tygodni jest za to przestrzeń na własne, krótkie notatki, listę zakupów, menu na 7 dni czy inspirujący cytat. 

IMG_3832

Do planera dołączone zostały zestawy naklejek, które pomogą zaprojektować menu, oznaczyć wyznaczone cele czy po prostu ubarwią nasze wpisy.
Znajdziemy tu również świetne, motywujące, krótkie wtręty – teksty podnoszące na duchu. 

IMG_3833

Planer zakończony jest kilkoma stronami przeznaczonymi na wpisy dotyczące planów na wakacje, Wielkanoc czy Święta Bożego Narodzenia,  oraz miejscem na notatki, które wieńczą tę książkę.

15378786371609801-jpg-gallery.big-iext53340107

Jesteś przedsiębiorczą kobietą, artystką, blogerką albo mamą na pełny etat? Ten planer jest dla Ciebie!

IMG_3831

Pierwsze wydanie: 2018-10-29
ISBN: 978-83-797-6075-6
Liczba stron: 320
Format: 15.6×21.0
Cena katalogowa: 39,90 zł

IMG_3836

Każda z propozycji przedstawionych powyżej jest świetną alternatywą na prezent, z której sama z pewnością skorzystam. Z rozmysłem używam w stosunku do tych tytułów terminu – książka, gdyż trudno ograniczyć się tutaj stricte do słowa ‚kalendarz’. Jeśli chodzi o kwestie techniczne,  różnią się one jakością papieru i sztywnością obwoluty (w stricte twardej oprawie wydana jest tylko książka M. Kordel; ,,Nieco dziennik” – w sztywnej, natomiast ,,Twój dziennik” – dość sztywnej, bardziej zbliżonej do miękkiej).
Stylistycznie najbardziej uniwersalna w swej obwolucie i przekazie jest propozycja Reginy Brett, dzięki temu może być ona jest ona jednak skierowana zarówno do kobiet jak i mężczyzn.
Pozostałe dwa tytuły przeznaczone są dla kobiet.
Wszystkie te tytuły to nie tylko kalendarze, ale i organizery, pamiętniki, notatniki.
Dwie pierwsze pozycje z pewnością będą odpowiednie dla osób, dla których ważne jest miejsce, w którym będą mogły przelać swe myśli na papier. Nadać kalendarzowi funkcję pamiętnika lub notatnika na różnorodne zapiski.

Natomiast propozycja od Gabrieli Gargaś to niezbędnik dla osoby zabieganej, potrzebującej przestrzeni do uporządkowania obowiązków codziennego dnia.
Ta pozycja z pewnością w tym pomoże, przypomni, rozbawi i zmotywuje.

Mam jednak wrażenie, że osoba która zdecyduje się na prowadzenie tego dziennika, powinna być dość konsekwentna w jego prowadzeniu. Myślę, że dopiero wtedy przesłanie tej książki wcielone zostanie w życie, i pozwoli na uzyskanie swoistej systematyczności i uporządkowania w codziennym zabieganiu.

Warto zaznaczyć, że w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu któregoś z zaproponowanych przeze mnie kalendarzy raczej nie pomoże ich cena, gdyż wszystkie one są do siebie bardzo zbliżone. ;)

Spodobała Wam się któraś z powyższych propozycji? Na który tytuł stawiacie?

 

⇒⇒⇒ KONKURS ⇐⇐⇐
Wygraj ,,Planer taki jak Ty” od Gabrieli Gargaś!


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)
IG Miłość do czytania

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Kalendarz, notatnik, organizer czy pamiętnik? Przekonaj się, który z zaproponowanych tytułów będzie idealny dla Ciebie!

  1. Twój dziennik kusił mnie w zeszłym roku, a w tym dwa mnie kusiły ale drogą selekcji i tego, że jeden widziałam na żywo i mi się nie spodobał, kupiłam drugi, który kusił mnie też w zeszłym roku, wiec Czaromarownik idę jutro odebrać 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s