Kącik rodzinny #31 ,,Kosmiczne święta” – Ingelin Angerborn, Per Gustavsson

W domu Rutki mają miejsce dziwne rzeczy… Regularnie giną metalowe przedmioty, a rodzice podejrzewają, że za ich zniknięciem stoi właśnie ich córeczka…

Po co jednak dziewczynce nóż do sera, czy duże nożyczki, i jak zdołałaby nadgryźć brzeg kłódki?!

Rutce, nie daje spokoju sprawa tajemniczych zaginięć, i mimo, iż mama i tata nie do końca wierzą w jej niewinność oraz z pobłażaniem traktują snute przez nią teorie, jest przekonana, że przedmioty zostały przez kogoś zjedzone…

Największym marzeniem Rutki, o którym pisze w liście do św.Mikołaja, jest posiadanie przyjaciela. Chce, by w domu obok z powrotem  zamieszkała Elsa. Pragnie również posiadać pieska, jednak zdaje sobie sprawę, iż obie te prośby przekraczają możliwości Mikołaja.

Pewnego dnia, dziewczynka niespodziewanie zastaje w swoim pokoju dziwnego, niebieskiego stwora, wcinającego w najlepsze jej harmonijkę. Tajemniczy ludek spadł na ziemię przez przypadek i bardzo tęskni za rodzicami. Wkrótce, wraz z Kosmą rozpoczynają rozmyślania (a w zasadzie  koncypują) nad sposobem, który umożliwi małemu kosmicie powrót na jego planetę: budują słoneczny szybowiec, próbują podróżować myślami i wysyłają w kosmos balony z listami …

Wszystkim tym zajmują się jednak w czasie wolnym. Na co dzień chodzą do szkoły, gdzie niewidzialny Kosma poznaje otoczenie dziewczynki: jej najlepszego kolegę Samira, i klasowego łobuza Antona. Kosmie nie wystarcza jednak sama obecność w szkole, chce brać w jej życiu aktywny udział, bawić się z innymi i zawierać przyjaźnie… Rutka boi się jednak, jak dzieci zareagują, jeśli zaklęcie Kosmy nie zadziała i zobaczą niebieskiego kosmitę?

,,Kosmiczne święta” to opowieść o wyczekiwaniu na ten magiczny czas w roku, przygotowaniach i ciekawych tradycjach świątecznych prosto ze Szwecji (autorka książeczki jest Szwedką). Jest to jednak przede wszystkim wspaniała historia o rodzącej się przyjaźni. O tym jak ważna i potrzebna jest dziecku świadomość posiadania przyjaciela. Pod wpływem marzeń Kosmy, Rutka weryfikuje swój list do Mikołaja, tak by móc spełnić największe pragnienie towarzysza.

Czy wraz z Samirem zdołają pomóc Kosmie powrócić do domu? Czy wspólnymi siłami przypomną sobie magiczne zaklęcie potrzebne do podróżowania myślami? Wydaje się, iż to jedyny sposób, by pomóc przyjacielowi….

W historii tej autorka dyskretnie zamieszcza bardzo wiele informacji dla najmłodszych. Samir porusza się na wózku inwalidzkim, nikt jednak tego chłopcu nie wytyka. W zasadzie, gdyby nie ilustracje trudno byłoby się tego domyślić. Jest akceptowany, bardzo lubiany i absolutnie nie naznaczony swą niepełnosprawnością.
Ważnym wątkiem jest również różnorodność religijna, którą zauważamy wśród klasowych kolegów Rutki. Omawiając tradycje świąteczne, każdy z nich opowiada zainteresowanym przyjaciołom o zwyczajach jakie wiążą się z ich konkretną religią.

Trudno oprzeć się przeczytaniu całej tej opowieści na raz. Książka ta, z założenia jest kalendarzem adwentowym. Podzielona została na 24 rozdziały – po 1 na każdy dzień oczekiwania na Wigilię Bożego Narodzenia. Rozdziały są krótkie, mogą więc wzbudzać niedosyt. Z drugiej strony jednak, forma ta jest idealna do czytania samodzielnego: spory druk, mnogość ilustracji i właśnie niezbyt długie rozdziały do takiego czytania zachęcają. Muszę wspomnieć również o wspaniałej kolorowej, twardej oprawie tej książki, z płóciennym grzbietem, sprawiającej, że trudno przejść obok niej obojętnie.

 ,,Kosmiczne święta” to już kolejna z serii książek – kalendarzy adwentowych wydanych przez Wyd. Zakamarki. 
Kilka słów o jej poprzedniczce z 2016r., książce ,,Święta dzieci z dachów” znajdziecie  TUTAJ.

,,Św. Mikołaj istnieje dla tych, którzy w niego wierzą”

Premiera: 07.11.2018r.

Wydawnictwo Zakamarki


Tekst: Ingelin Angerborn
Ilustracje: Per Gustavsson
Tłumaczenie: Marta Wallin
Tytuł oryginału: En klurig jul
Ilustracje: Per Gustavsson
Język oryginału: szwedzki
Wiek 6+
obrazki < tekst
978-83-7776-172-4
Poznań 2018
Format 25 x 27 cm
Liczba stron: 100 stron

Zajrzyj do środka 


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
@miloscdoczytania 

IG Miłość do czytania

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s