,,Pozwól mi wrócić” – B.A.Paris [Recenzja]

,,Pozwól mi wrócić” to kolejny tytuł autorstwa B.A. Paris, na który z niecierpliwością czekałam.
Autorka swą debiutancką powieścią znacznie podniosła sobie poprzeczkę. Trudno więc utrzymać poziom ,,Za zamkniętymi drzwiami” , jednak co ważne, B.A.Paris zachowała swój styl i pełny napięcia klimat opowiadanej historii, dzięki któremu czytelnik zatraca się całkowicie w lekturze.

Umiejętność stworzenia tak specyficznej atmosfery, w połączeniu z krótkimi rozdziałami jest zdecydowanie największym plusem i jednocześnie cechą charakterystyczną tej autorki.
Daje się również zauważyć, iż wypracowała ona pewien wzorzec opowiadanych przez siebie historii.
Głównymi bohaterami każdej z nich jest małżeństwo (bądź para), w którym jedna z osób ma na swym sumieniu więcej niż sama przyznaje.
Oczywiście, zmienia się sama formuła i motyw sprawcy. W każdej kolejnej książce pojawia się coraz więcej bohaterów drugoplanowych, którzy mogą mieć coś wspólnego z wyjaśnianą zagadką, jednak jeśli czytaliście dwie pierwsze powieści B.A. Paris, zapali Wam się ostrzegawcze światełko i podejrzenia skierowane zostaną w kierunku jednej, konkretnej osoby…

W ,,Pozwól mi wrócić” od samego początku wiemy, kto ukrywa prawdę, mającą kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia tajemnicy zniknięcia Layli z przydrożnego parkingu we Francji. Odkrywamy kolejne puzzle układanki, krok po kroku dowiadujemy się co faktycznie zdarzyło się tamtej nocy. Zasadniczą kwestią jednak pozostaje odpowiedź na pytanie kim jest osoba, która wysyła Finnowi tajemnicze e-maile i podrzuca matrioszki, mogące sugerować, iż kobieta nadal żyje?

Książka podzielona została na trzy części. W pierwszej, zapoznajemy się z aktualną, ustabilizowaną już sytuacją życiową Finna oraz cofamy się do czasu feralnego wieczoru, poznając, z punktu widzenia mężczyzny, zdarzenia, które doprowadziły do zniknięcia kobiety.
W dalszej części, następuje zmiana narratora, która bardzo rozjaśnia czytelnikowi (co ważne – tylko czytelnikowi (!), Finn nadal pozostaje w domysłach) całą sytuację i tutaj wydawać się może, że zagadka tajemniczych wiadomości jest już jasna.
Między bohaterami trwa swoista gra, śledzimy wiele retrospekcji i monologów wewnętrznych Finna. Mężczyzna za wszelką cenę próbuje dowiedzieć się co stało się z Laylą, zatraca się w swych przemyśleniach, często już powtarzalnych, co muszę przyznać momentami mnie nużyło. Przerzuca swe podejrzenia z jednej osoby na drugą, szuka pewnego punktu zaczepienia, które przyniosłoby z sobą klarowne wytłumaczenie mających miejsce „przypadkowych” zdarzeń.

Samo zakończenie nie jest jednak tak oczywiste. W podobnej mierze zaskakujące co nieprawdopodobne… Okazuje się, że to czego byliśmy tak pewni, to tylko zamaskowana prawda.
Wydaje się wręcz niemożliwe, by taka sytuacja mogła mieć miejsce, a jednak…

Summa summarum powieść wciągnęła mnie bardzo – czytałam w każdej wolnej chwili.
I za to właśnie tak bardzo lubię B.A. Paris – na pewno sięgnę po każdą kolejną jej książkę!

Jeśli macie ochotę na powieść, która pozwoli Wam na chwileczkę zapomnienia, polecam tytuły tej autorki. 🙂

Premiera: 13.02.2019

Kilka słów o pozostałych książkach B.A. Paris znajdziecie tutaj –> KLIK

Wydawnictwo Albatros

Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania


Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Z

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s