Kącik rodzinny #43 ,,Grudniowy gość" – Siri Spont, Alexander Jansson

Kiedy Marta dowiaduje się, że w mieszkaniu jej rodziny ma zamieszkać mały Yusuf, nie jest zadowolona.
Nie dość, że będzie musiała oddać swój pokój, chłopiec będzie otwierał niespodzianki przygotowane przez babcię w kalendarzu adwentowym. Dodatkowo, jego obecność powoduje, iż powoli odwracają się od niej przyjaciółki.
Marta obiecała mamie, że będzie dla niego miła (wszak wraz z bratem dostali za to upragnione chomiki), jednak chłopiec stroni od innych dzieci, jest ciągle smutny i zaprzyjaźnia się z jej pupilem!
Wkrótce jednak Yusuf prosi Martę, by towarzyszyła mu w spacerze do lasu, gdzie wyjawia jej pewną tajemnicę…

Czy zamknięty w sobie Yusuf da się lubić? Dlaczego chłopiec musiał zamieszkać akurat w mieszkaniu rodziny Marty? I w końcu, do czego służą zagadkowe przedmioty, które dzieci znajdują w kalendarzu adwentowym?

,,Grudniowy gość” to opowieść, która przypomina nam co jest w życiu najważniejsze, jakimi wartościami powinien kierować się człowiek.
Rodzina, przyjaciele, czas poświęcony najbliższym są bezcenne, a wspaniałe, wyjątkowe prezenty wcale nie muszą być piękne i kosztowne…
Autorka zgrabnie wplata w treść książki kontrast między sposobem myślenia osób starszych, doświadczonych, tych smaganych tęsknotą i nadzieją na pomyślne jutro, a małych koleżanek Marty, cieszących się na czas spędzany z youtubem i mnóstwem nowoczesnych zabawek. Wzdraga się jednak od oceniania. Pojawienie się Yusufa, ciekawość i chęć zrozumienia chłopca, sprawią, że dzieci zyskują okazję do zmiany punktu widzenia.
Dodatkowo, historia ta przybliża najmłodszym trudne zjawisko imigracji, bezpieczeństwa i bezinteresownej pomocy.
Rodzice Marty i Fadiego udzielają schronienia chłopcu, pochodzącemu z kraju w którym trwa wojna. Z kraju, którego korzenie ma również Marta, która ma jednak szczęście mieszkać w miejscu nie ogarniętym zamieszkami wojennymi.

,,Grudniowy gość” to kolejna książeczka Wyd. Zakamarki, wydana w formie kalendarza adwentowego, którą wspólnie z dziećmi przeczytaliśmy. Z pewnością nie ostatnia. Zgrabna forma, nie za długie 24 rozdziały, idealne do samodzielnego czytania przez starszaków, spora czcionka, piękne ilustracje i wspaniała oprawa, sprawiają, że książki z tej serii stały się naszym bożonarodzeniowym zwyczajem.

Premiera: 27 listopada 2019

Tłumaczenie: Marta Wallin
Tytuł oryginału: En förtrollad jul
Ilustracje: Alexander Jansson
Język oryginału: szwedzki
Twarda oprawa
Płócienny grzbiet
100 stron

Wydawnictwo Zakamarki


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s