,,Córka fałszerza” Tom I, II, III – Joanna Jax [Recenzja patronacka]

Joanna Jax powraca z kolejną historyczną sagą!
Sagą wyjątkową, nie tylko ze względu na premierę wszystkich jej części tego samego dnia (co notabene jest rewelacyjnym pomysłem! Osobiście rzadko rozpoczynam czytać cykl, jeśli nie mam na podorędziu wszystkich jego tomów), wyjątkowy jest również czas, miejsce akcji i tożsamość bohaterów przedstawionych w historii opowiadanej przez autorkę.
Niezwykle rzadko, na czas przebiegu swych powieści, pisarze wybierają dwudziestolecie międzywojenne – okres nabierania mocy, a w końcu dochodzenia do władzy Adolfa Hitlera i NSDAP.
Spojrzenie na rodzącą się nową, totalitarną władzę u schyłku Republiki Weimarskiej, z punktu widzenia jej obywateli, wydaje się nieco ryzykownym, jednak bardzo interesującym zabiegiem. W tym wypadku również jak najbardziej udanym.

,,Córka fałszerza” jest opowieścią o grupie młodych ludzi, nietuzinkowych osobowościach, pochodzących ze skrajnie różnych środowisk, których wkraczanie w dorosłość przypada na okres narodzin III Rzeszy – narodzin zła.
Mamy więc Judith, niesłychanie utalentowaną malarkę żydowskiego pochodzenia, usiłującą przetrwać pogrom Żydów, bardzo interesujące postaci męskie: Rudolfa – policjanta z powołania, starającego nie dać się poskromić nowej władzy, Maxa – brutalnego wyznawcę nazizmu, zafascynowanego Graalem i jego poszukiwaniem, torującego sobie ścieżkę kariery za wszelką cenę, choćby po trupach oraz Herberta- przedstawiciela rodziny z wyższych sfer, który mimo swego poparcia dla rodzącej się władzy, nie wyzbywa się człowieczeństwa.

Wszystkie te osoby połączy historia pełna uczucia, ślepego zauroczenia, rodzicielkiej miłości, poświęcenia, piękna przyjaźni, ale też zdrady, chęci władzy, kłamstwa, lęku, brutalności i zła w najgorszej postaci.
Bohaterowie walczą o byt, miłość i sprawiedliwość.
W tle natomiast, obserwujemy rozgoryczone i politycznie podzielone po pierwszej wojnie światowej społeczeństwo niemieckie, swym brakiem oporu wpływające na szerzenie się wrogości, agresji i nienawiści, które wpłyną na losy całej ludzkości.

,,Córka fałszerza” to książka, którą przeczytać powinien każdy miłośnik powieści z historią w tle.
Muszę wspomnieć również o skrupulatnym researchu wykonanym przez Joannę Jax, dotyczącym tematu, o którym się rzadko wspomina – fasynacji okultyzmem wśród najwyższych szczeblów ówczesnej władzy w Rzeszy. Fantastyczną pracę wykonała autorka również w dziedzinie zgłębiania kunsztu malarstwa, jego arkanów oraz metod stosowanych przez wirtuozów tej sztuki.
Jakże malarstwo jest złożonym, skomplikowanym procesem! Cóż dopiero pojąć tę naukę, ogarnąć tak, by w sposób niesamowicie malowniczy, pełen zapachów i kolorów – o których nie zdawałam sobie sprawy – przekazać czytelnikowi. Chapeau bas!
Świetna lektura, mnóstwo historycznych faktów, zajmujących informacji i ciekawostek, o których warto (osobiście uważam, że powinno się) wiedzieć.

Premiera: 13.10.2020

Wydawnictwa Videograf SA

videograf png

Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak) – urodziła się (26 listopada 1969) i mieszka w Olsztynie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Zajmuje się również copywritingiem i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka wspierającej Polaków w Kazachstanie. Zadebiutowała w 2014 roku Dziedzictwem von Becków, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Kolejne powieści: Długa droga do domu (2015) i Piętno von Becków (2016) ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. Miłośnicy jej twórczości entuzjastycznie przyjęli książkę Syn zakonnicy (2018), a także cykle powieściowe — sześć tomów Zemsty i przebaczenia (2018) oraz trylogie Zanim nadejdzie jutro (2018, 2019) i Prawda zapisana w popiołach (2019, 2020).
Laureatka Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników).
Pod pseudonimem Patrycja May wydała humorystyczną powieść Pamiętnik ze starej szafy (2017, 2019).

Córkę fałszerza kupisz m.in. TUTAJ oraz na stronie Wyd. Videograf


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania
Reklama

Jedna uwaga do wpisu “,,Córka fałszerza” Tom I, II, III – Joanna Jax [Recenzja patronacka]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s