,,Duchy minionych lat. Tom 1. Wiosenne przebudzenie” – Joanna Jax [Recenzja]

Kolejna świetna lekcja historii dla tych, którzy epokę Gierka znają jedynie z książek i opowieści rodziców oraz podróż w czasie dla osób, które doskonale pamiętają lata 70-te XX wieku.
Wydarzenia historyczne, które przytacza autorka, stanowią tło oraz warunkują koleje losów
następnego pokolenia bohaterów, których miłośnicy pióra Joanny Jax, znają już z poprzednich powieściowych cykli (Zemsta i przebaczenie. Zanim nadejdzie jutro, Prawda zapisana w popiołach).
Joanna Jax, przybliża nam jednak nie tylko sytuację w kraju, ale również realia i ważne zdarzenia, mające miejsce na świecie w czasie, w którym rozgrywa się akcja powieści.

W ,,Wiosennym przebudzeniu” ważną rolę odgrywają relacje rodzinne oraz więzi przyjaźni, które zawarte przed wieloma laty, przetrwały, aż do lat 70-tych.
Wydawać by się mogło, iż poszczególne osoby nie mają z sobą wiele wspólnego, ich losy zostają jednak zręcznie splecione, wzajemnie na siebie oddziałując w płynnej, harmonijnej akcji.
Każdy z bohaterów przeżywa jakąś tragedię, moment, który okazuje się być tym przełomowym. Stan ten, odzwierciedla już sam tytuł powieści, mogący odnosić się zarówno do przemian społecznych i politycznych w kraju, ale także zmian dokonujących się w bohaterach, którzy dojrzewają do podjęcia trudnych życiowych decyzji, często mających zaważyć na całym ich życiu. Duży wpływ na taką sytuacją mają tajemnice z przeszłości, które zepchnięte w otchłań podświadomości, ukryte głęboko w sercu, zaczynają wychodzić na światło dzienne. Ukryte prawdy, nawet po latach, domagające się wyjawienia.

Warto podkreślić równowagę miedzy polityką, a perypetiami bohaterów, która została tutaj doskonale zachowana.
Najnowsza książka Joannay Jax zadowoli zarówno miłośników fabularyzowanej literatury historycznej, jak i osoby, które z historią są na bakier.
,,Wiosenne przebudzenie” jest powieścią o tym, jak w jednej chwili nasze życie może zmienić drastycznie swój bieg. Pokazuje, iż czasem warto spojrzeć na siebie i swoją – nie zawsze wolną od przeszkód – ,,drogę” z innej perspektywy. Z takiej, z której bieżące problemy staną się mniejsze, lżejsze do udźwignięcia. Nie warto czekać, by dopiero ogromna tragedia uświadomiła nam, jak wolne od trosk było wcześniej nasze życie…

Osobiście uważam, iż, na upartego, nie trzeba znać dziejów rodziców i dziadków Grzegorza, Kostka, Amelii czy Krzysztofa, jednak znajomość ta znacznie ubogaci lekturę i z pewnością dostarczy więcej czytelniczych wrażeń i emocji.
Ja, swoim zwyczajem, rozrysowałam sobie drzewko genealogiczne bohaterów, które znacznie ułatwiło mi szybkie przypomnienie sobie ich pokrewieństwa czy po prostu historii ich znajomości. 🙂

Już wkrótce kolejne tomy cyklu „Duchy minionych lat”: „Letnie przesilenie”, „Jesienne pożegnanie” i „Zimowy sen”.

Premiera 9 lutego 2021r.

Wydawnictwa Videograf SA

videograf png

Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania
Reklama

2 uwagi do wpisu “,,Duchy minionych lat. Tom 1. Wiosenne przebudzenie” – Joanna Jax [Recenzja]

  1. Uwielbiam powieści tej autorki. Chyba poczekam na całość wydania kolejnych tomów i wtedy kupię. Pewnie będę długo czekać. Piękna recenzja.

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s