,,Duchy minionych lat. Tom 2. Letnie przesilenie” – Joanna Jax [Recenzja przedpremierowa]

„Letnie przesilenie” jest drugą częścią cyklu „Duchy minionych lat” autorstwa Joanny Jax. Śledzimy w niej losy bohaterów, których czytelnicy mogli poznać już w części pierwszej pt. „Wiosenne przebudzenie” (RECENZJA).
Miłośnicy pióra autorki, doskonale orientują się jednak, iż główni bohaterowie to potomkowie postaci znanych z Jej poprzednich powieściowych cykli: Zemsta i przebaczenie, Zanim nadejdzie jutro, Prawda zapisana w popiołach.

W „Letnim przesileniu” po raz kolejny cofamy się do lat 70-tych XX wieku. Dla wielu, książka ta, będzie więc okazją do odświeżenia wspomnień. Młodsi czytelnicy, mają wspaniałą sposobność pobrać ciekawą lekcję historii, stanowiącą tło rozgrywających się w książce wydarzeń.

Nakreślając tło historyczne, autorka nie ograniczyła się jedynie do przedstawienia sytuacji panującej w Polsce: uzależnienia rządku od Moskwy i zachodnich pożyczek, podwyżek, poczynań ZOMO i SB, z drugiej strony strajków i coraz odważniejszej działalności KORu.
Śledzimy również sytuację na Bliskim Wschodzie, w Niemczech, Chile i Wielkiej Brytanii.
Wydarzenia mające miejsce w różnych częściach świata, zostają wplecione w fabułę, przeplatając się jednocześnie z losami bohaterów „Letniego przesilenia”. Postaci te, mimo, iż znają się od lat, przyjaźnią, są dla siebie niemal rodziną, często stoją po dwóch, zupełnie różnych stronach barykady. Do głosu dochodzą tutaj również wydarzenia z przeszłości, a co za tym idzie, poczucie niesprawiedliwości i chęć zemsty za doznane w dzieciństwie krzywdy.
Intrygi, kłamstwa, brutalność, zbrodnie, demoralizacja, działanie z okrutną premedytacją, dążenie do władzy, przekupstwo, korupcja, łapówkarstwo, brak możliwości zaufania komukolwiek, przeciwstawione zostają tutaj osobistym dramatom, pragnieniu miłości i szczęścia, dążeniu do życia w spokojnym, bezpiecznym miejscu z ukochaną osobą u boku.
Wszystkie przedstawione w książce wydarzenia, zostają ze sobą płynnie powiązane, a losy bohaterów przecinają się w newralgicznych momentach, sprawiając, iż nie raz czytelnikowi przyspieszy tętno.

Warto wspomnieć, iż podobnie jak w innym powieściach Joanny Jax, tło historyczne nie jest przytłaczające.
Myślę, że zadowoli zarówno miłośników fabularyzowanej literatury historycznej, jak i osoby, które z historią są na bakier.
Jestem również pewna, że większość czytelników, w trakcie lektury tej powieści, z zainteresowaniem zgłębi bardziej szczegółowe informacje historyczne dot. czasu, w którym rozgrywa się akcja tej powieści.

„Letnie przesilenie” jest drugą z czterech zaplanowanych części tego cyklu.
Bardzo jestem ciekawa jak potoczą się losy bohaterów, których kontynuacja już niedługo w „Jesienny pożegnaniu” oraz „Zimowym śnie”.

Premiera: 15 czerwca 2021r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 135 × 208 mm
Liczba stron: 416

Wydawnictwa Videograf SA

videograf png

Książka została wydana pod patronatem bloga ,,Miłość do czytania”


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania

Jedna uwaga do wpisu “,,Duchy minionych lat. Tom 2. Letnie przesilenie” – Joanna Jax [Recenzja przedpremierowa]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s