,,Zgodnie z prawdą” – Danuta Awolusi [Recenzja patronacka]

,,Zgodnie z prawdą” to najnowsza powieść Danuty Awolusi.
Tym razem otrzymujemy historię nieco lżejszą, idealną na wakacyjny reset, mimo wszystko jednak, poruszającą ważne tematy, w których z pewnością odnajdzie się wielu czytelników. Historia, jest tym bardziej interesująca, iż zainspirowana została prawdziwymi wydarzeniami.

Jedna chwila zapomnienia, powoduje, iż małżeństwo Patrycji i Miłosza staje pod znakiem zapytania. W obawie przed odejściem męża, kobieta decyduje się na życie w kłamstwie, w kokonie pozorów i sekretów.
Miłosz nie jest żonie dłużny – również skrywa tajemnicę. Kłamstwo, a w zasadzie prawda, której nie odważył się wyznać partnerce, sprawia, iż życie tej dwójki zaczyna przypominać farsę, w której nieustannie robią dobrą minę do złej gry.

Wydarzenia zostają nam ukazane z punktu widzenia, zarówno Miłosza, jak Patrycji, dzięki czemu możemy poznać całościowy obraz sytuacji. Mimo wszystko, kobieta na tle Miłosza wypada blado. Być może to kwestia kreacji mężczyzny – jest wręcz mężem i ojcem idealnym. Prócz popełnienia jednego – choć bardzo znaczącego błędu – zatajenia prawdy z obawy o utratę Patrycji, na próżno szukać w nim wad.

Żyją razem, a jednak obok siebie, ich związek zbudowany na fundamencie fałszu, musiał runąć, z czego oboje doskonale przez cały czas zdają sobie sprawę. Nie znajdują w sobie jednak odwagi, by zakończyć swe udręki i spojrzeć prawdzie w oczy. Każdy kolejny dzień, staje się więc oczekiwaniem na katastrofę…

Kłamstwo jest tutaj wątkiem przewodnim, z którym powiązanych jest wiele bardzo ważnych motywów tj. bezwarunkowa miłość ojca do dziecka – miłość nie mająca nic wspólnego z przymusem i koniecznością. Kierowana wyłącznie sercem i ojcowską potrzebą.
Kolejnym ważnym tematem poruszonym przez Danutę Awolusi jest ewidentna słabość Patki do byłego męża, z którym rozstaje się dość nagle, bez przemyślenia sytuacji, pod wpływem emocji. Paradoksalnie, Patka powiela schemat działania swej „Pomyłki Małżeńskiej”. Często wykazuje się niedojrzałością, nie radzi sobie z emocjami, unika stawienia czoła problemowi – „chcę, a jednak nie chcę”- zaprzecza własnym uczuciom, mimo wszystko brnie w kłamstwo, które niszczy ją od środka. Być może dlatego nie udało mi się jej polubić.
Co ważne, mimo licznych problemów i życiowych komplikacji, bohaterowie nie zapominają o tym, co najważniejsze –
w swych decyzjach starają się zawsze mieć na uwadze dobro dziecka.

Najnowsza powieść Danuty Awolusi pokazuje nam obraz rodzicielstwa z nieco innej strony. To mężczyzna pełni rolę głównego i najbardziej zaangażowanego opiekuna Klary. Mimo wszystkich przeciwności losu, pragnienie spełnienia się w roli ojca jest tak silne, iż jest w stanie znieść wszelkie przeciwności losu.
Mama dziewczynki realizuje się w życiu zawodowym, rozwija karierę, która jest jednocześnie spełnieniem jej marzeń oraz odskocznią zapewniającą chwilowe zapomnienie, zajęciem, dzięki któremu wyrzuty sumienia nie paraliżują nieustannie jej myśli. Czynnością pozwalającą na odwlekanie rozwiązania problemu…

,,Zgodnie z prawdą” to powieść, która z pewnością trafi w czuły punkt niejednej osoby. Podobnych sytuacji jest mnóstwo. Życie w kłamstwie, z obawy przed odrzuceniem, lękiem przed samotnością, staje się często koniecznością, dla której człowiek nie znajduje alternatywnego rozwiązania. Prawda jednak, prędzej czy później ujrzy światło dzienne i znienacka, gdy nikt nie będzie się tego spodziewał, rozprawi się z rzeczywistością.
Historia Patrycji i Miłosza doskonale tę tezę odzwierciedla. Spisana lekkim piórem Autorki, z pewnością dostarczy czytelnikom wielu emocji. Polecam!

Premiera 8 czerwca 2021

pska.jpg

Danuta Awolusi – Rocznik 86`. Ślązaczka, mieszkająca obecnie w Warszawie. Pisarka, copywriterka, blogerka (Książki ZbójeckieThe Fit Project). Wokalistka Gospel w warszawskim chórze Soul Connection Gospel Group. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Debiutowała w 2013 roku powieścią obyczajową „Na wysokim niebie”.
Autorka książek i publikacji:
✑ „Na wysokim niebie”, wyd. SOL, 2013.
✑ „Odważona”, wyd. Pascal, 2017.
✑ „Nie proszę o miłość”, wyd. Pascal, 2017.
✑ „Odchudzanie zaczyna się w głowie”, wyd. Pascal, 2018.
✑ „Macochy”, wyd. Prószyński i S-ka, 2019.
✑ „Twoja wina”, wyd. Prószyński i S-ka, 2020.
✑ „Nie mów nikomu”, wyd. Prószyński i S-ka, 2021.


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania
Reklama

Jedna uwaga do wpisu “,,Zgodnie z prawdą” – Danuta Awolusi [Recenzja patronacka]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s