Kącik rodzinny #37 ,,Lukrecja” – Anne Goscinny [Recenzja]

Lukrecja to dorastająca w patchworkowej rodzinie 12-letnia dziewczynka, której życie co rusz staje na głowie.
Młodszy brat nieustannie przesiadujący przed konsolą, żyjący w swym świecie ojczym, tata artysta, szalona, przebojowa babcia i mama, która wydaje się być tutaj osobą najmocniej stąpającą po ziemi – z tą rodzinką nie można się nudzić!
Autorka zadbała, by zabawny, błyskotliwy, zadziorny język narracji momentalnie wciągnął czytelnika w wir przygód Lukrecji.
A życie nastolatki pełne jest nie tylko radosnych, ale i skomplikowanych, czy wręcz kłopotliwych sytuacji: mama na wycieczce szkolnej, problemy z zadaniem do szkoły, opieka nad domowym zwierzątkiem, czy babcia na imprezie urodzinowej.
Oj tak! Babcia jest tutaj niezwykle pozytywną, barwą, kipiącą energią i śmiesznymi powiedzonkami oraz porównaniami (nie zawsze zrozumiałymi dla dzieci) osobą!
Przed czytelnikiem mnóstwo zabawnych, życiowych sytuacji, w których odnajdzie się nie tylko większość dziewczynek w wieku Lukrecji, ale też ich rodzice…
W mamie tej dwójki zadziornych maluchów nie raz widziałam siebie. Rozbrajało mnie jej lekko ironiczne poczucie humoru, trzeźwy osąd sytuacji lub zwyczajne zmęczenie, które tak dobrze zna każda z mam.

Poprzez postacie Lulu i Wiktora, autorka świetnie ukazuje nam logikę myślenia dziecka. Jej prostota i bezpośredność sprawiają, że dzieci wpadają na bardzo trafne spostrzeżenia.
I choć momentami dziewczynka może wydawać się lekko zarozumiała i przemądrzała, nie zapominajmy, że to mała nastolatka, jeszcze dziecko, które chce być traktowane jak osoba dorosła.

Czy dorośli faktycznie upodobali sobie kompromitację Lukrecji w oczach rówieśników? A może sytuacja wygląda tak, tylko i wyłącznie z punktu widzenia Lulu? Jeśli chcecie się o tym przekonać, poznać domowy rozgardiasz i codzienny chaos panujący w domu dziewczynki, koniecznie sięgnijcie po tę książkę!

Lekturę z pewnością umilą Wam zabawne rysunki autorstwa Catel Muller, które znakomicie dopełniają treść książki.

Premiera: 2 października 2019r.

Tłumaczenie: Magdalena Talar
Ilustracje: Catel Muller


Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania
Reklama

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s