,,Duchy minionych lat. Tom 4. Zimowy sen” – Joanna Jax [Recenzja]

Po każdej kolejnej przeczytanej powieści Joanny Jax, jestem pod wrażeniem pracy, którą włożyła autorka w formowanie powieści w taki sposób, by przekazać czytelnikowi fakty historyczne w jak najciekawszym kształcie.
Jak pamiętamy ze szkoły, późne lata 70-te i wczesne lata 80-te XX wieku, są okresem w historii, które w podręcznikach przedstawione zostały w postaci suchych faktów, niekoniecznie wzbudzających zainteresowanie uczniów.
Okazuje się jednak, że o polityce można rozprawiać w sposób ciekawy.
Trudne wydarzenia dziejowe, splecione z życiem osobistym głównych bohaterów, nabierają zupełnie innego charakteru. Czytelnik odnosi wrażenie, iż słucha opowieści z pierwszej ręki, wspomnień bliskich, których okres ten dotknął bezpośrednio.

Warto wspomnieć również o balansie, jaki osiągnęła Joanna Jax w ostatniej powieści, ale i całym cyklu „Duchy minionych lat”.
Odnoszę wrażenie, iż nie można rzec tutaj o dominacji żadnej ze sfer, wokół których krąży powieść. Zarówno życie prywatne bohaterów, jak wydarzenia polityczne przenikają się w idealnej równowadze.
Stanowi to niewątpliwie zachętę dla osób, które za powieścią historyczną nie przepadają. Burzliwe życie bardzo charakternych bohaterów, przedstawione z punktu widzenia obu stron barykady, a ponadto pragnienia i marzenia, które mimo różnic w swych politycznych poglądach dzielą, z pewnością przyciągną uwagę nawet unikającego powieści historyczne czytelnika.

,,Zimowy sen” jest ostatnią powieścią 4-tomowego cyklu, który faktycznie, stanowi część aż 16-to tomowej sagi, opowiadającej o dziejach rodziców i dziadków Grzegorza, Kostka, Amelii i Krzysztofa
(cykle: Zemsta i przebaczenie. Zanim nadejdzie jutro, Prawda zapisana w popiołach, Duchy minionych lat).

Moim zdaniem, nie trzeba znać poprzednich powieściowych cykli, by zatracić się w losach bohaterów omawianej sagi, jednak znajomość ta znacznie wzbogaci lekturę i z pewnością dostarczy więcej czytelniczych wrażeń i emocji, wszak to aż 16 tomów wciągającej opowieści!

Premiera 18 stycznia 2022r.

Wydawnictwa Videograf SA

videograf png

Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

IG Miłość do czytania
Reklama

Jedna uwaga do wpisu “,,Duchy minionych lat. Tom 4. Zimowy sen” – Joanna Jax [Recenzja]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s