,,Master” – Magda Skubisz [Recenzja patronacka]

1609701-master.jpg,,Master” Magdy Skubisz to kolejna część perypetii niepokornych, wplątanych w poważne tarapaty licealistów.
A wszystko za sprawą Ryby – Kasi Materlak, córki przemytników prochów, która ukrywa przed mafią pieniądze rodziców.
Dziewczyna mieszka ze swym partnerem – wicedyrektorem LO, do którego uczęszcza. Przyjaźni się natomiast z doktorem Godeckim – zakochanym w niej patomorfologiem. Sytuacja Kasi na swój sposób odzwierciedla charakter tej pełnej sprzeczności i absurdu powieści. 

Przyznam szczerze, że biorąc tę książkę do ręki absolutnie nie spodziewałam się, iż zostanę porwana przez pełną sensacji i zagadek kryminalnych historię. 

Przeszłość, w którą uwikłana została Ryba, jest tutaj główną przyczyną nieszczęść, które spotykają pozostałych bohaterów: prostytutkę Nadię, Buraka i jego młodszego brata czy Luśki. Tytułowy Master natomiast, na tle przyjaciół wyróżnia się kupą szmalu, wielką miłością do  Nadii i nieustającym wsparciem okazywanym swym przyjaciołom.

To książka pełna  błyskotliwej, elokwentnej, plastycznej, często dowcipnej narracji, która przeprowadzona została dosadnym, ironicznym i zabawnym, a gdy trzeba prostackim i soczystym językiem.

I ten różnorodny język Magdy Skubisz mnie zachwycił. Sama fabuła jest bardzo nietuzinkowa. Można pokusić się o stwierdzenie, iż mamy do czynienia z sensacyjnym kryminałem młodzieżowym, brutalnie ukazującym rzeczywistość mafijną.
Fragmentami akcja tej powieści jest wręcz groteskowa, przerysowana, podobnie jak czołowi jej bohaterowie. Każdy z nich naznaczony został dość poważnie przez los: rodzice w więzieniu, ojciec pijak, matka zapatrzona w siebie materialistka, i w końcu sprzedana przez najbliższych do burdelu Nadia.

Pomimo niełatwej przeszłości, wszystkich ich łączy przyjaźń, która sprawia, iż w obliczu kolejnego nieszczęścia potrafią wspólnie stawić czoła potężnemu wrogowi jakim jest mafia, z Wanią na czele.

Mimo swoistego tragizmu, za sprawą wspomnianego już języka narracji, przy tej książce naprawdę można się uśmiać.
Już sama akcja, która momentami rozgrywa się w szkole, przywodziła mi na myśl odcinki popularnego serialu animowanego ‚Włatcy móch’ z Czesiem na czele. 

Natomiast scena mająca miejsce w szpitalu na SORze – mistrzostwo! Idealnie ukazuje pióro Magdy Skubisz – sytuacje opisane przez autorkę są tak okrutnie prawdziwe i absurdalne, że zdają się wyciągnięte z kabaretowego skeczu. Niestety, przypadki takie, w naszej polskiej rzeczywistości nie są wydumane, a jak najbardziej na porządku dziennym…

Jeśli po powyższych kilku słowach odniesiecie wrażenie, że jest to powieść stricte dla młodzieży – nic bardziej mylnego!
A jeśli perypetie młodych ludzi Was nie interesują, zapewniam, że warto sięgnąć po ten tytuł (jak i całą serię) choćby dla błyskotliwego języka narracji autorki.
Czas spędzony z tą książką uważam za dobrze wykorzystany. Polecam!

,,Człowiek całe życie dąży do harmonii,
wyrównania energii, rekompensaty za doznane krzywdy.
Ciska się, walczy, wychowany przez wiarę i religię, liczy
podświadomie na sprawiedliwy podział zysków: byłem dobry,
niech będzie mi dobrze, byłem zły, niech mnie los ukarze.
I przeważnie kończy nabity w butelkę, bo to tak nie działa.
Życie nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością. Bóg nie
daje po równo. Dla jednych jest rozrzutny, dla innych skąpy,
a dla wszystkich jednakowo złośliwy”.

,,Master” – 4 tomu cyklu „Ryba i inni” Magda Skubisz, czyli powieści o młodzieży, ale niekoniecznie dla młodzieży. Cykl stanowią oddzielne powieści, których wspólnym mianownikiem są bohaterowie.
,,Master” w promocyjnej cenie można nabyć tutaj ↪️ LINK

Premiera: 11 września 2018r.

master (1)

Wydawnictwa Videograf SA

videograf png

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 135 × 208 mm
Ilość stron: 240

41405984_2008266589239615_5793243697789272064_n.png

Zapraszam na FB ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)

FB Miłość do czytania

Zapraszam na IG ,,Miłość do czytania”
(kliknij poniżej)
IG Miłość do czytania

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “,,Master” – Magda Skubisz [Recenzja patronacka]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s